Ešte v roku 1873 bolo známych iba 50 plemien psov, pričom v súčasnosti ich je až 450. Moderné plemená boli umelo vyšľachtené ľuďmi a väčšina z nich bola vyvinutá za posledných 200 rokov. Z veľkej časti k tomuto šľachteniu došlo kvôli tomu, že sa začali organizovať výstavy psov.

Majitelia sa preto snažili zariadiť to, aby psy vyzerali na výstavách čo najlepšie a častokrát boli ochotní obetovať aj zdravie zvierat. To sa stalo napríklad aj francúzskemu buldočku, ktorý má problém s dýchaním kvôli krátkej tvári. Jednou z osôb, ktoré sa to snažia napraviť je aj Chantal van Kruining, ktorá je veterinárnou asistentkou a jej vášňou je práve toto plemeno. Chce dosiahnuť zmenu myslenia ľudí a to, aby sa buldočky nechovali pre krásu, ale aby boli zdravé. 

Plemeno trpí takzvaným brachycefalickým obštrukčným syndrómom dýchacích ciest, ktorý spôsobuje, že dýchajú ťažko s vyplazeným jazykom aj pri ľahkej chôdzi. Syndróm spôsobuje malformácia lebky, ktorá sa vyvinula v dôsledku selektívneho chovu. Nosné dierky majú príliš úzke, dlhé mäkké podnebie a pomerne úzke priedušnice, čo len prispieva k problémom s dýchaním. Všetko sú to problémy, ktoré môžu viesť až k smrti.

Možno sa vám zdá, že celý problém spočíva v krátkej papuli, no nie je tomu tak. Tú síce majú z estetických dôvodov prispôsobenú, no to neurčuje či budú mať problém s dýchaním, aj keď to zvyšuje riziko. Chovatelia by však mali v prvom rade zabezpečiť, aby priedušnice boli dostatočne široké, aby jazyk nebol príliš hrubý a dlhý a nozdry dostatočne široké. 

Chantal trápilo to, ako buldogy trpia a začala sa o túto problematiku aktívne zaujímať. Začala skúmať ich genetiku, abnormality, ktoré sa u plemená vyskytujú a hoci tvrdí, že neovláda všetko, tak cíti, že je na tej správnej ceste. Sníva o tom, aby raz tieto buldogy opäť behali a hrali sa bez toho, aby strácali dych. Spolu so svojim tímom sa usiluje o to, aby bol francúzsky buldoček atletickejší a dokázal sa hrať aj behať hodiny bez akýchkoľvek problémov. 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.