Slováci smerujú do Bulharska najmä v lete a to kvôli dovolenke pri mori. Častokrát sa rozhodujú medzi Bulharskom a Chorvátskom. Avšak, niektoré zaujímavosti ste zrejme o tejto krajine ešte nepočuli. Poďme sa na to teda pozrieť.

bulgaria flag fotografia
Foto od ToShU

Fakt č. 1: Bulharsko je druhým najväčším svetovým vývozcom ružového oleja, ktorý obsahuje väčšina parfumov.

Fakt č. 2: Bulhari to robia opačne – zavrtia hlavu, keď chcú povedať „áno“ a kývnu, keď chcú povedať „nie“.

Fakt č. 3: Mark Zuckerberg – zakladateľ Facebooku, má bulharské korene. Jeho dedo pochádza z tejto krajiny a krstné meno dostal Mark práve po ňom.

Fakt č. 4: V tejto krajine sa nachádza Rímsky kláštor, v ktorom je drevený kríž s 140 mikroskopickými scénami z Biblie. Najväčšia z 1 500 postáv je menšia ako zrno ryže.

Fakt č. 5: V osemdesiatych rokoch bolo Bulharsko druhým najväčším výrobcom vína na svete.

Fakt č. 6: Najstaršie spracované zlato na svete sa nachádza vo Varne. Predpokladá sa, že tieto zlaté artefakty majú 7 000 rokov.

Fakt č. 7: Nájdete tam jedinečné jogurty, pretože ich konzistencia je úplne iná, ako kdekoľvek inde, a to kvôli Lactobacillus Bulgaricus, ktorý je len v tejto krajine.

Fakt č. 8: Bulharsko je jedinou európskou krajinou, ktorá od svojho založenia nezmenila svoj názov.

Fakt č. 9: Bulharská ľudová pieseň „Izlel e Delyu Haydutin“ bola vyslaná do vesmíru na palube Voyager I. Je zároveň súčasťou Zlatého záznamu – zbierky ľudských artefaktov slúžiacich ako odkaz pre mimozemský život.

Fakt č. 10: V Bulharsku bolo objavených okolo 15 000 hrobiek Trákov. Tráci boli indoeurópske kmene a spolu tvorili jeden z najpočetnejších národov v období staroveku.

Fakt č. 11: Starobylý bulharský kalendár bol kedysi oslavovaný UNESCOM ako najpresnejší kalendár svojho druhu na svete.

Fakt č. 12: Táto krajina bola v minulosti považovaná za európske Silicon Valley. V roku 2002 jej patrilo 8. miesto z hľadiska počtu odborníkov na informačné technológie a na tých najvyšších priečkach sa drží do dnešných dní.

Fakt č. 13: Bulharsko bolo jednou z dvoch krajín, ktoré chránili svojich židovských obyvateľov pred vyvezením do koncentračných táborov.

Fakt č. 14: Dan Kolov je prvým majstrom sveta vo wrestlingu s udivujúcimi 1 500 víťazstvami a iba 2 prehrami. Vždy tvrdil, že sa cíti silný, pretože je Bulhar.

Fakt č. 15: Obec Kovachevitsa je architektonický skvost. Ide o kúzelné sídlo s dláždenými uličkami a domami z dreva a kameňa.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.