Hudba z Labutieho jazera spôsobila to, že žena s Alzheimerovou chorobou opäť začala tancovať. Predtým totiž pôsobila ako baletka. Marta C. Gonzalez bola v 60. rokoch primabalerínou v New York Ballet – jednej z popredných tanečných spoločností na svete. Osud to chcel však tak, že starobu prežila s nepríjemnou Alzheimerovou chorobou.

Marta v 60. rokoch

Bohužiaľ, žena opustila tento svet už v roku 2019 v opatrovateľskom dome vo Valencii. Video jej tanca sa však stalo virálnym až po tom, čo ho zdieľala španielska charitatívna organizácia Asociacion Musica para Despertar, ktorá sa snaží pomocou hudby vrátiť spomienky a zlepšuje náladu tým, ktorých trápi Alzheimerova choroba. Keď Marte nasadili slúchadlá, aby mohla počúvať Čajkovského Labutie jazero, jej tvár sa akoby vrátila do času, kedy v roku 1967 vystúpila na pódium.

Marta v posledných okamihoch života

Aj keď bývalá tanečnica sedela na invalidnom vozíku, ani to jej nezabránilo v tanci a vykonávaní tej choreografii, ktorú si pamätala ešte z minulých rokov. Neuveriteľné video je navyše popretkávané zábermi tanečnice počas jej pôvodného predstavenia v Labuťom jazere v 60. rokoch. Asociacion Musica para Despertar, čo v preklade znamená „Hudobné združenie pre prebudenie“, napísalo k videu, že „Sila hudby je nezmerateľná“. Video bolo zverejnené na Facebooku 8. novembra a za pár hodín bolo zdieľané 34 000 krát. Medzi osobnosťami, ktoré ocenili dámu, bol dokonca aj herec Antonio Banderas či choreografka a divadelná režisérka Arlene Phillipsová.

Marta v 60. rokoch

Podľa Alzheimers.org dokáže hudobná terapia pomôcť ľuďom, ktorí majú toto ochorenie zvládnuť a zmierniť nepokoj, izoláciu, depresiu a úzkosť. Môže však pomôcť aj tým, pre ktorých je ťažké verbálne komunikovať. Hudba dokonca častokrát dokáže nahradiť aj samotné lieky, ktoré pacienti užívajú.

Marta v posledných okamihoch života

Pozrite si aj toto dojímavé video:

Zdroj

Foto: youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.