Ak by ste stroskotali na ostrove, ktorý obývajú kanibali asi by ste vedeli, čo vás čaká. To však nebol prípad švédskeho námorníka menom Carl Emil Pettersson. Namiesto toho, aby sa stal ich potravou, sa stal kráľom na ich ostrove. Ako to dokázal? 

Zdroj: YouTube Screenshot

Život mu zachránila kráľová dcéra

Vtedy bola severovýchodná časť Papuy Novej Guiney kolóniou Nemecka. Petterson si našiel prácu ako námorník vo veku 17 rokov v roku 1892 a skončil v Bismarckovom súostroví, skupine ostrovov pri severovýchodnom pobreží tejto nemeckej kolónie.

Na Vianoce roku 1904 sa potopila loď, na ktorej pracoval, s názvom „Herzog Johan Albrecht“ a vyplavil sa na breh jedeného z ostrovov súostrovia. Ocitol sa obklopený ostrovanmi, ktorí sa tešili ako si vychutnajú dobre pripraveného, ​​bylinkami ochuteného Švéda.

Kanibali odvliekli Carla k svojmu kráľovi, mužovi menom Lamy, ktorý bol náhodou otcom dcéry menom Singdo. Tá sa však našťastie do Carla zamilovala a zachránila mu život. Len o 3 roky neskôr sa zosobášili a po smrti kráľa sa stal kráľom Tabaru, pričom sa mu narodilo 9 detí.

Zdroj: YouTube Screenshot

Získal bohatstvo a rozbehol podnikanie 

Ako kráľovi sa mu podarilo získať nejaké bohatstvo. Založil niekoľko kokosových plantáží, ktoré nazval „Teripax“. Jeho najziskovejším počinom bol obchod s koprou. Kopra je sušené ovocie kokosového orecha, veľmi dôležitá časť, ktorú možno použiť na extrakciu kokosového oleja.

Miestni ho kvôli svojej fyzickej sile prezývali „Strong Charlie“, bol obľúbeným kráľom a jeho podnikanie išlo naozaj dobre. Žiaľ jeho manželka, kráľovná ktorej vďačil za život ochorela a zomrela na horúčku v roku 1921.

Zdroj: YouTube Screenshot

Opustil ostrov a vrátil sa do Švédska 

Len rok po tom, sa rozhodol opustiť ostrov a presťahovať sa do Švédska, aby si našiel novú ženu. Mal predsa kopu detí, o ktoré sa nedokázal postarať len tak sám. Na ostrov Tabar sa vrátil v roku 1923 so svojou priateľkou, Anglo-Švédkou Jessie Louisou Simpsonovou, aby sa znova oženil.

Vyskytol sa však len jeden problém, jeho podnikanie počas jeho neprítomnosti upadlo a bolo pre neho ťažké ho obnoviť. Trhové podmienky sa zmenili tak, že čelil bankrotu.

Šťastie ho neobišlo a našiel ložisko zlata

Na jednom z ďalších ostrovov súostrovia menom Simberi Island našiel ložisko zlata. Výsledkom bolo, že neskôr v živote pekne zbohatol, aj keď svoj nález dokázal pred miestnymi utajiť.

To však neznamená, že sa to nikto nedozvedel, pretože v súčasnosti majú ostrovy Tabar jednu z najväčších zásob zlata na svete, a to všetko vďaka Carlovi.

Zdroj: YouTube Screenshot

Stal sa inšpiráciou pre autorku Pipi Dlhej Pančuchy 

On aj jeho manželka opustili ostrov Tabar kvôli zdravotným problémom v 30. rokoch minulého storočia. Jeho manželka zomrela v Štokholme v roku 1935 a Carl zomrel v Sydney v roku 1937.

Jeho život nezostal nepovšimnutý a stal sa inšpiráciou pre jeden z najpopulárnejších detských seriálov v histórii, Pipi Dlhá Pančucha od Astrid Lindgrenovej. Ephraim Longstocking, otec Pippi v seriáli, bol založený na príbehu Carla Emila Petterssona. On a jeho príbeh bude takto žiť ešte dlhé roky.

Zdroj: YouTube Screenshot

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.