Starovekí historici, ktorí žili pred tisíckami rokov, ako napríklad Hektaeus a Miletus, verili, že Zem má plochý tvar. Mnohí tiež verili, že ju obklopuje voda. Časom sa objavili ďalšie grécke teórie. Filozofi sa častejšie stotožňovali s myšlienkou guľatej Zeme. V roku 330 pred n. l. Aristoteles poskytol dôkazy na podporu teórie o guľatej Zemi.

Dnes máme obrovské množstvo vedeckých dôkazov, ktoré potvrdzujú Aristotelovu teóriu. Napriek všetkým nájdeným dôkazom niektorí ľudia stále veria, že Zem je plochá. V skutočnosti sú najvýraznejšími „plochozemcami“ práve verejne známe osoby. Ich platformy im umožňujú osloviť široké publikum a šíriť informácie o ich presvedčení.

1. Logan Paul

https://www.theverge.com/2019/3/22/18277131/logan-paul-flat-earth-conspiracy-youtube-recommendation-algorithm

Logan Paul, americký YouTuber, sa stal hviezdou vďaka vytváraniu zábavného obsahu. Od roku 2019 má približne 18 miliónov odberateľov a hodnota jeho kanálu sa odhaduje na 19 miliónov dolárov. Jedným z Paulových najnovších projektov je jeho 50-minútový satirický dokumentárny film skúmajúci konšpiračné teórie o plochej Zemi. Väčšinu dokumentu tvorí to, že robí rozhovory s inými veriacimi v plochú Zem a počúva ich teórie a presvedčenia.

2. Tila Tequila

https://observer.com/2016/01/tila-tequila-truly-believes-the-earth-is-flat-and-wont-stop-yelling-about-it-on-twitter/

Jednou z najvýraznejších zástancov plochej Zeme je Tila Tequila, hviezda televíznej reality show. Tequila sa na Twitteri vyjadrila k svojmu postoju k tvaru Zeme. V roku 2016 tweetovala takmer sto tweetov za minútu a diskutovala o rôznych konšpiračných teóriách. Jedným z tweetov, ktoré si zrejme získali najväčšiu pozornosť, boli tie, v ktorých sa pýtala, či je Zem naozaj guľatá. „Ako je možné, že na všetkých falošných CGI fotografiách Zeme od @NASA nikdy nevidno hviezdy a planéty v pozadí? Ach áno, pretože je to falošné,“ napísala na Twitteri Tequila.

3. Thomas Dolby

https://www.cnn.com/2016/01/26/entertainment/rapper-bob-earth-flat-theory/index.html

Fanúšikovia onemeli, keď anglický hudobník Thomas Dolby vyhlásil, že je presvedčený, že Zem je plochá. Dolby sa pôvodne preslávil v roku 1980, keď vydal album The Flat Earth (Plochá Zem) s hitom „She Blinded Me with Science“ (Zaslepila ma vedou). V poslednom čase sa dostal do centra pozornosti vďaka svojin konšpiračným teóriam. 

4. Kyrie Irving

https://people.com/celebrity/flat-earth-celebrities-world-not-round/

Kyrie Irving, hráč NBA v tíme Cleveland Cavaliers, sa v roku 2017 dostal na titulné stránky novín… a nebolo to kvôli basketbalu. Irving šokoval svojich fanúšikov, keď sa verejne vyjadril k teórii plochej Zeme. „Záleží vám na tom, že verím, že Zem je plochá? Naozaj na tom nezáleží,“ povedal Irving. Ďalej hovoril o tom, aký je šťastný, že jeho rozhovor prinútil ľudí hovoriť o tejto téme.

5. Freddie Flintoff

https://www.livescience.com/61239-flat-earth-in-2017.html

Američania nie sú jediní, ktorí veria, že Zem je plochá. Freddie Flintoff, anglický televízny moderátor a bývalý hráč kriketu, verejne vyjadril svoje presvedčenie na túto tému. O svojej teórii plochej Zeme hovoril v rozhlasovom podcaste BBC Radio 5. „Ako to, že sa voda v oceáne nehýbe, ak sa Zem rúti vesmírom?“ povedal Flintoff. Po rozhovore so známou rozhlasovou stanicou sa Flintoff dostal na titulky novín po celej Európe.

6. Geno Smith

https://www.cbssports.com/nfl/news/geno-smith-i-may-be-with-kyrie-irving-on-this-whole-flat-earth-vs-globe-thing/

Na zoznam „plochozemcov“ pribudol aj tento americký športovec. Geno Smith, rozohrávač amerického futbalu v tíme Seattle Seahawks, zverejnil na Twitteri otázku, či je Zem skutočne guľa. Dňa 24. februára 2018 Smith na Twitteri napísal: „Koľko ľudí, ktorí nepochybne vedia, že Zem je guľa, verí aj v teóriu veľkého tresku a evolúciu?“ 

7. Millie Bobby Brownová

https://thewomanpost.com/29065-millie-bobby-brown-and-3-other-celebrities-whose-thinking-goes-against-science.html

Mladá anglická herečka Millie Bobby Brown je známa najmä vďaka svojej úlohe v seriáli Stranger Things. Počas videa na Instagrame Live sa jej jeden z fanúšikov opýtal, či verí, že Zem je plochá. Jej odpoveď bola dosť šokujúca. „Existuje toľko dôvodov, ktoré vedú k tomu, že je plochá, myslím tým, že sa nad tým zamysli,“ povedala Brownová. Napriek tomu, že verejne vyhlásila, že Zem je plochá, fanúšikovia stále diskutujú o tom, či svoje slová myslela vážne alebo nie.

8. Carl Froch

https://talksport.com/sport/boxing/606620/boxing-news-george-groves-carl-froch-flat-earth/

Bývalý profesionálny boxer Carl Froch prekvapil verejnosť počas svojho otvoreného rozhovoru o tom, že Zem je plochá, v podcaste Pound for Pound. „Zem je plochá, na 100 percent. Neexistuje žiadny dôkaz o zakrivení Zeme a falošná vesmírna agentúra NASA používa CGI snímky a každá je iná,“ povedal Froch. Ďalej poznamenal, že väčšina obrázkov zakrivenej Zeme vyzerá ako karikatúry.

9. Mike Hughes

https://www.sciencealert.com/one-third-millennials-believe-flat-earth-conspiracy-statistics-yougov-debunk

Odvážlivec Mike Hughes má tiež prezývku Mad. Cez deň pracuje ako vodič limuzíny. Jeho koníček, ktorý praktizuje po pracovnej dobe ho však doslova vyniesol k sláve. Hughes je známy ako konšpiračný teoretik plochej Zeme, ktorý tiež lieta vo svojich vlastnoručne zostrojených raketách. Jedným z dôvodov, prečo štartuje z týchto nebezpečných rakiet, je, že sa chce na vlastné oči presvedčiť, či je Zem plochá.

10. Daniel Shenton

https://www.theguardian.com/global/2010/feb/23/flat-earth-society

Daniel Shenton, 33-ročný Američan, je od roku 2004 predsedom Združenia pre plochú Zem. Na sociálnych sieťach často zverejňuje fotografie, na ktorých rozpažuje ruky vo zvislej polohe ako symbol svojho presvedčenia o plochej Zemi. „Neexistuje jednotný model plochej Zeme; najčastejšie sa prijíma názor, že ide viac-menej o disk,“ hovorí Shenton. Keď Shenton práve nezdieľa svoje teórie o plochej Zemi, rád jazdí na motorke.

11. Eric Dubay

https://firstmonday.org/ojs/index.php/fm/article/view/8251/7693

Spisovateľ Eric Dubay natoľko verí teórii o plochej Zemi, že je odhodlaný presvedčiť o nej aj ostatných. Jeho kniha The Flat-Earth Conspiracy (Konšpirácia o plochej Zemi) vyšla v roku 2014. Kniha poukazuje na viac ako 500 rokov klamstiev a podvodov. Ponúka aj dôkazy o tom, prečo si myslí, že Zem je plochá. Jeho dnes už vymazaný účet na YouTube mal kedysi obrovskú sledovanosť a je považovaný za jeden z dôvodov, prečo sa stal takým známym.

12. Draymond Green

https://www.nbcsports.com/bayarea/warriors/draymond-green-defends-kyrie-irving-earth-may-be-flat

Draymond Green, americký profesionálny basketbalista z tímu Golden State Warriors, sa pridal k názoru o plochej Zemi. Krátko po tom, ako sa Irving dostal na titulky novín pre svoje presvedčenie o plochej Zemi, Green ho verejne podporil. „Kto môže povedať, že ten obrázok z NASA hovorí pravdu? Ja dnes dokážem urobiť okrúhlu fotografiu svojím iPhonom, na panoramatickom fotoaparáte, a urobiť ju tak, aby vyzerala okrúhlo. Takže neviem, ale môže to tak byť,“ povedal Green.

13. Bobby Ray Simmons 

https://www.cnn.com/2016/01/26/entertainment/rapper-bob-earth-flat-theory/index.html

Bobby Ray Simmons je známy raper, spevák, skladateľ a hudobný producent. B.o.B. Simmons šokoval svet, keď sa priznal, že verí, že Zem je plochá. V roku 2016 sa na Twitteri podelil o svoju fotografiu. Jeho podpis znel: „Mestá v pozadí sú od seba vzdialené približne 16 míľ. Kde je krivka? Prosím, vysvetlite to.“ Krátko nato pokračoval na Twitteri viacerými fotografiami zhotovenými vo veľkých výškach, ktoré podľa neho dokazujú, že Zem je plochá.

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.