Počuli ste už niekedy o tom, že stáť počas búrky pod stromom je bezpečné? V skutočnosti je to jeden veľký mýtus – je to druhý najčastejší spôsob smrti v dôsledku blesku. Mali by ste sa radšej zohnúť a chytiť sa za členky, aby, ak vás zasiahne blesk, prešiel rovno cez vás.

1. Počas búrky sa chyťte za členky

Ak sa nešťastnou náhodou ocitnete von počas silnej búrky, mali by ste si dať nohy k sebe, chytiť sa za členky a hlavu dať čo najbližšie k telu. Táto pozícia pomôže blesku rýchlejšie prejsť cez vaše telo až k zemi. Je to určite lepšia voľba než stáť pod stromom alebo ležať na zemi, čo je veľmi nebezpečné.

2. Pri kontakte s jedovatým brečtanom vám pomôže teplý mydlový kúpeľ

Pri liečbe takýchto vyrážok sa odporúča čo najskôr sa umyť v teplej mydlovej vode. Krátke umytia vo vlažnej vode odstránia z pokožky jedovatý olej, ktorý spôsobuje pocit pálenia. Môžete vyskúšať pridať do kúpeľa sódu bikarbónu – zmierni pocit svrbenia.
Ak je to však príliš vážne, máte horúčku, opúchate a vyrážky sú po celom tele, mali by ste ihneď navštíviť lekára.

3. Ak ste sa ocitli v mieste záplav, nekráčajte cez vodu vyššiu než 15 cm

Voda je naozaj silnou zbraňou prírody a najmä počas záplav – už 15 centimetrová voda vás dokáže dostať k zemi a odniesť preč. Dokonca len 2,5 cm vie odplaviť vaše auto, takže aj keď to nevyzerá na veľkú hĺbku ani silný prúd, je lepšie nájsť rýchlo nejaké bezpečné miesto alebo pokojnú vodu, cez ktorú môžete prejsť.

4. Počas silných požiarov sa držte v nížinách

Túto informáciu pozná neveľké množstvo ľudí – požiar ide vždy smerom hore. Mali by ste sa preto vyhýbať kopcom a bežať smerom dole.

5. Naučte sa prečkať piesočnú búrku

Ak sa náhodou ocitnete v piesočnej búrke a nemôžete sa ukryť v aute alebo v nejakej budove, nájdite niečo, za čo sa skryjete. Môže to byť strom alebo skala. Kusom látky si prekryte nos a ústa a počkajte, kým búrka prestane. Ak máte možnosť, určite látku pred prekrytím tváre namočte.

6. Je dôležité vedieť, kde sa bezpečne ukryť pred tornádom

Najdôležitejšiu vec, ktorú si musíte pamätať, je, že čím viac stien bude medzi vami a vetrom, tým lepšie. Takisto myslite na to, že musíte zostať na prízemí. To znamená, že najlepším miestom bude možno nejaká chodba alebo kúpeľňa – prikryte sa matracom alebo sa skryte pod lavičku. Ak sa nachádzate v poschodovej budove, myslite na to, čo na vás môže spadnúť, a pri výbere úkrytu sa riaďte aj podľa toho.

7. Ako správne skákať do vody?

Najprv by ste mali nájsť miesto, kde nie sú vo vode žiadne kamene alebo iné objekty, ktoré by vám mohli ublížiť. Počas skoku by ste mali mierne ohnúť chrbát, ruky dať nad hlavu a prsty na nohách by mali smerovať nadol. Po dopade do vody by ste mali čo najskôr roztiahnuť ruky aj nohy, aby ste spomalili svoj pohyb vo vode. Je to užitočné najmä vo vodách, ktorých hĺbka vám je neznáma.

8. Ako spraviť z morskej vody pitnú?

Aby ste mohli vypiť morskú vodu, budete musieť odrezať vrch plechovky a zvyšok naplniť slanou vodou. Ďalej budete potrebovať vrch plastovej fľaše, ktorú naspodku ohnete tak, aby vám vznikol akýsi žľab. Do stredu umiestnite plechovku, nechajte to na slnku a počkajte. Voda sa začne odparovať, stekať do žľabu a zbaví sa soli.

9. Proti svrbivým štípancom od komára použite ponožky

Všetci dobre poznáme ten nepríjemný pocit po uštipnutí komárom, hlavne keď si štípance rozškrabete. V takomto prípade by vám mohli pomôcť obyčajné ponožky. Vďaka pocitu tesnej látky na tele nebudete mať potrebu sa každé dve sekundy obšívať.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.