Červený melón spojený s letom a slnkom je osviežujúca zelenina  ovocie, ktoré je vhodné konzumovať.  Porcia o veľkosti šálky obsahuje iba 46 kalórií a vysoký obsah vitamínu C a A. Taktiež obsahuje mnoho zdraviu prospešných rastlinných látok.

Prečítajte si v tomto článku o 9 tipoch, kvôli ktorým sa oplatí jesť túto sviežu zeleninu ovocie !

 

Pomôže vám udržať hydratáciu organizmu

 

Pitie vody je dôležitým a významným spôsobom pre udržanie hydratácie tela.

Avšak, je potrebné podotknúť, že konzumácia potravín obsahujúcich veľa vody môže taktiež pomôcť. Zaujímavou informáciou je, že vodný melón obsahuje až 92 % vody (zdroj 1).

Ďalej je dôležitou informáciou spojenou s obsahom vody je to, že vám ovocie a zelenina s vyšším obsahom vody pomáha udržať pocit sýtosti, plnosti.

Táto  zelenina  ovocie kombinuje vodu a vlákninu, to znamená, že dostanete poriadny kus ovocia s minimálnym obsahom kalórií.

 

Zhrnutie:

Vodný melón je tvorený z veľkej časti vodou. Toto podporuje hydratáciu organizmu a pomáha zasýtiť.

 

Obsahuje výživné látky (vrátane tých rastlinného charakteru)

Ako sme už spomínali, vodný melón je naozaj ovocím chudobným na kalórie. šálka (154 g) obsahuje len 46 kalórií! To je hodnota menšia, než tá na ktorej sa pohybuje bobuľovité ovocie (zdroj 2).

Jedna šálka tohto ovocia (154 g) obsahuje taktiež aj rozličné nutrične hodnotné látky, k nim patria tieto vitamíny a minerály:

 

  • Vitamín C: 21% z odporúčanej dennej dávky (ODD)
  • Vitamín A: 18% z ODD
  • Draslík: 5% z ODD
  • Horčík: 4% z ODD
  • Vitamíny B1, B5 a B6: 3% z ODD

 

Vodný melón je taktiež bohatý na karotenoidy, napríklad beta-karotén a lykopén. Plusom je obsah citrulínu, dôležitej aminokyseliny.

 

Nižšie nájdete prehľad najdôležitejších antioxidantov nachádzajúcich sa vo vodnom melóne:

 

Vitamín C

Je antioxidantom, ktorý pomáha v prevencii poškodenia buniek kvôli účinkom voľných radikálov.

 

Karotenoidy

 

Patria k rastlinným látkam, patrí k nim alfa-karotén, beta-karotén, ktoré v tele konvertujú na vitamín A.

Lykopén

 

Lykopén je zástupcom karotenoidov, ktorý sa nemení na vitamín A. Tento antioxidant dodáva rastlinným pokrmom červenú farbu, nájdeme ho v paradajkách, vodnom melóne, inom ovocí a zelenine. Jeho účinok je spájaný s mnohými zdravotnými pozitívami.

Kukurbitacín E

Je zástupcom rastlinných látok s antioxidačnou funkciou, pôsobí tiež protizápalovo. Horký melón, príbuzný vodného melóna, obsahuje ešte väčšie množstvo tejto látky!

 

Zhrnutie:

Vodný melón je ovocím chudobným na kalórie a niektoré nutrienty, špeciálne karotenoidy, vitamín Ckukurbitacín E.

 

V jeho zložení nájdeme látky, ktoré môžu pôsobiť preventívne proti rakovine

 

Vedci sa zaoberali lykopénom a rovnako aj inými rastlinnými zložkami v melóne, hľadali paralelu medzi nimi a a rakovinou.

Domnievajú sa, že príjem lykopénu je spojený so znížením rizika niektorých druhov rakoviny, evidované sú avšak rôzne výsledky štúdií. Najsilnejším sa javí prepojenie medzi lykopénom a rakovinou tráviaceho traktu (zdroj 3).

Zdá sa, že zníženie rizika spojeného s rakovinou je dané prostredníctvom zníženia rastového faktora podobného inzulínu (IGF), proteínu zapojeného v procese delenia buniek. Vysoké hladiny IGF sú spojené s rakovinou (zdroj 4).

V neposlednom rade, kukurbitacín E bol študovaný aj z hľadiska jeho schopnosti potlačenia rastu nádora (zdroj 5, zdroj 6).

 

Zhrnutie:

Niektoré látky, z ktorých pozostáva vodný melón, napríklad kukurbitacín E a lykopén, boli študované z hľadiska potenciálnej prevencie rakoviny, avšak výsledky výskumov sú zmiešané a rozpačité.

 

Melón môže zlepšiť zdravotný stav srdca

 

Je všeobecne známe, že ochorenia srdca sú celosvetovou príčinou číslo jedna v prípade úmrtí (zdroj 7).

Životný štýl ktorý žijete, vaše stravovacie návyky, to všetko ovplyvňuje to, či ste v skupine ľudí s rizikom srdcového infarktu. Krvný tlak a úroveň cholesterolu to významne ovplyvňujú.

Niekoľko výživných látok nachádzajúcich sa v červenom melóne majú určitý konkrétny benefit pre srdce.

Vedecké štúdie naznačujú to, že lykopén môže znížiť cholesterol a krvný tlak. Môže taktiež pomôcť v prevencii oxidačného stresu (zdroj 8).

Na základe štúdií uskutočnených s obéznymi jedincami (konkrétne fínsky muži a postmenopauzálne ženy) je možné, že lykopén redukuje zužovanie a zníženie pružnosti, tvrdnutie, v prípade cievnych stien (zdroj 9, zdroj 10).

Aminokyselina s názvom citrulín, ktorá je rovnako ako aj ostatné spomínané látky obsiahnutá v červenom melóne, môže zvýšiť hladiny oxidu dusnatého v ľudskom tele. Oxid dusnatý pomáha v roztiahnutí krvných ciev, čo má za následok zníženie krvného tlaku (zdroj 11).

Iné vitamíny a minerály vo vodnom melóne sú taktiež zdraviu prospešné v prípade srdca. Konkrétne sa jedná o vitamíny A, B6, minerály horčík, draslík (zdroj 12).

 

Zhrnutie:

Červený melón je zložený z niekoľkých srdcu prospešných látok, patria sem lykopén, citrulín, iné vitamíny a minerály.

 

Vodný melón môže znížiť zápal a oxidačný stres

 

Zápal je proces, ktorý štartuje mnohé chronické ochorenia.

Červený melón vám môže pomôcť so znížením zápalu a oxidatívnym poškodením, to kvôli tomu, že je bohatý na protizápalové antioxidanty, teda lykopén a vitamín C (zdroj 13).

V jednej zo štúdií z roku 2015 kŕmili vedci krysy práškom vyrobeným z červeného melóna, aby podporili ich nezdravé stravovanie, ktoré praktikovali. V porovnaní s ďalšou kontrolnou skupinou, v prípade týchto krýs boli evidované nižšie úrovne zápalových ukazovateľov (C- reakčný proteín) a nižší oxidačný stres (zdroj 14).

V inej, skoršej štúdii, bol ľudom podávaný džús z paradajok (bohatý na lykopén) s pridaným vitamínom C. Výsledkom bolo zníženie zápalových ukazovateľov a naopak, zvýšenie úrovne hladín antioxidantov. Dobrou správou je to, že melón obsahuje aj vitamín C, aj lykopén (zdroj 15).

Ako jeden z antioxidantov, lykopén môže taktiež podporiť zdravie nášho mozgu. Chcete príklad? Táto látka môže oddialiť prepuknutie a napredovanie Alzheimerovej choroby (zdroj 16).

 

Zhrnutie:

Lykopén spolu s vitamínom C sú protizápalovo pôsobiace antioxidanty. Nachádzajú sa okrem iných zdravých potravín aj v melóne. Zápal je spojený s mnohými chronickými ochoreniami.

 

Môže pomôcť s prevenciou degradácie makuly

 

Lykopén je látkou veľmi dôležitou. Dôkazom tohto tvrdenia je fakt, že ho nájdeme v niekoľkých častiach oka, kde pomáha chrániť pred oxidačným poškodením a zápalom.

Môže taktiež pomôcť s degradáciou makuly spojenej s pribúdajúcim vekom. Toto je bežným problémom spojeným s očami, môže zapríčiniť slepotu v prípade starších osôb (zdroj 17).

Lykopén plní antioxidačnú úlohu, rovnako tak úlohu protizápalovú. Môže pomôcť v progrese tohto ochorenia, zhoršenia zdravotného stavu očí.

 

Zhrnutie:

Lykopén môže pomôcť v udržaní zdravých očí, chráni ich proti degradácii spojenej so starnutím. Je tomu tak vďaka jeho antioxidačnýmprotizápalovým vlastnostiam.

 

Môže zmierniť bolestivosť svalov

 

Citrulín nenájdeme iba v suplementoch, nachádza sa aj v tomto letnom ovocí! Je to aminokyselina, ktorá môže pomôcť aj v tomto prípade.

Zaujímavosťou je, že šťava z červeného melóna zrejme podporuje vstrebávanie citrulínu.

Jedna z menších štúdií poskytla atlétom tri druhy nápojov – jednoduchú šťavu z červeného melóna, šťavu z tohto ovocia zmiešanú s citrulínom, nápoj obsahujúci citrulín. Oba nápoje s obsahom šťavy z tohto ovocia viedli k menšej bolesti svalov a rýchlejšiemu obnoveniu tepu srdca, než tomu bolo v prípade vypitia samotného citrulínu (zdroj 18).

Vedci taktiež viedli istý pokus v prostredí skúmaviek, ktorý sa zaoberal absorpciou citrulínu. Ich poznatky naznačujú to, že absorpcia  citrulínu  je najefektívnejšia vtedy, keď je táto látka konzumovaná ako účasť džúsu z červeného melóna.

Jeden z iných štúdií sa zaoberala tým aký má citrulín vplyv na zlepšenie vytrvalosti a výkonu v prípade cvičenia.

Zatiaľ sa v mnohých štúdiách nepotvrdil pozitívny vplyv citrulínu na aktivity tohto charakteru, v každom prípade, je to stále oblasť zaujímavá, v ktorej výskum nekončí (zdroj 19).

 

Zhrnutie:

Šťava z červeného melóna má potenciál na to, aby bola vhodným osviežujúcim nápojom po cvičení. Citrulín je pravdepodobne látkou z časti zodpovednou za jeho účinnosť v prípade zníženia bolesti svalov.

 

 

 

Červený melón je dobrý pre pleť a vlasy

 

Dve z vitamínov nachádzajúcich sa v červenom melóne sú dôležité pre zdravú pleť a vlasy, konkrétne vitamín A a C.

Vitamín C pomáha vášmu telu vytvárať kolagén, ktorý je dôležitým proteínom pre silu vašich štruktúr kože a vlasov.

Vitamín A je nemenej dôležitý pre zdravie kože, pomáha v oprave a vytváraní jej buniek. V prípade nedostatku vitamínu A bude vaša koža suchá a šupinatá, s nepekným vzhľadom.

Lykopén aj beta-karotén môžu taktiež pomôcť v chránení pokožky pred spálením zo slnka (zdroj 20).

 

Zhrnutie:

Niekoľko nutričných látok v červenom melóne pôsobí priaznivo aj na zdravie vašich vlasovkože. Niektoré zvláčňujú kožu, iné ju chránia pred spálením slnkom.

 

Červený melón môže zlepšiť vaše trávenie

 

Červený melón obsahuje naozaj veľa vody. Zároveň v ňom nájdeme trošku vlákniny. Obe látky sú pre optimálne trávenie veľmi dôležité. Vláknina okrem iného pôsobí priaznivo na vašu stolicu, voda pomáha v udržaní efektívnosti tráviaceho traktu.

Konzumácia potravín bohatých na vodu a vlákninu (primárne ovocie a zelenina) môže byť osožné pre zlepšenie a podporu peristaltiky čriev.

 

Zhrnutie:

Vláknina a voda sú pre zdravé trávenie dôležité zložky. Červený melón obsahuje obe.

 

 

Záverečné zhrnutie – čo si treba zapamätať?

 

Červený melón je prekvapivo zdravým ovocím. Obsahuje naozaj veľké množstvo vody, taktiež dôležité nutrienty, napríklad lykopén a vitamín C.

Tieto nutrienty dokazujú to, že červený melón nie je iba chutným a sviežim ovocím – je taktiež veľmi prospešný pre vaše zdravie.

 

Zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.