Ktorý fanúšik Harryho Pottera by si nechcel užiť jazdu rokfortským expresom? Áno, takmer navlas rovnakým, aký poznáte aj z tohto fenomenálneho filmu. S plyšovým červeným interiérom, vozíkom plným občerstvenia, najmä rôznych sladkostí až po úchvatné výhľady. Stačí, že si urobíte výlet do Škótska a takýto zážitok si môžete vychutnať do sýtosti a na vlastnej koži.

Vlak je už otvorený dlhší čas a pripravený privítať návštevníkov. Nazvali ho Jacobite a v západnom Škótsku premáva dvakrát denne – od apríla do októbra. Cesta vedie z Fort William, asi dve hodiny jazdy od Glasgowa, až na Mallaig v Škótskej vysočine. Celá trasa ponúka veľkolepé výhľady a ohromujúcu scenériu, ktorou Škótsko oplýva. Tento viktoriánsky vlak nedávno oslávil svoje 125. výročie a kadiaľ by mal premávať ak nie tou najlepšou cestou v Spojenom kráľovstve? Cesta je dlhá 84 kilometrov, pričom je plná nádherných miest.

Foto od youtube

Začnete v blízkosti najvyššej britskej hory Ben Nevis, prejdete po najzápadnejšej britskej hlavnej železničnej stanice Arisaig, potom sa vydáte pozdĺž Loch Morar – najhlbšej sladkovodnej rieky v Británii a nakoniec uvidíte najhlbšie jazero v celej Európe – Loch Nevis. Vlak zastavuje v malebnej dedine Glenfinnan. Cestujúci môžu požiadať o vystúpenie aj v dedine Arisaigu, kde zas uvidíte malé ostrovy ako Rum, Eigg, Muck a Canna či Skye. Cesta trvá šesť hodín a cestujúci si môžu kúpiť si jednosmerný, ale aj spiatočný lístok. Jednosmerný stojí 31,75 libier, pričom spiatočný stojí iba o niečo viac, a to konkrétne 37,75 libier. 

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť