Ak mávate niekedy pocity úzkosti či už z neistoty, alebo prežívate stres, táto nová štúdia ukázala, že existuje aj veľmi jednoduchý a pritom zábavný spôsob, ako si uľahčiť tieto nežiadúce stavy. Výskum vykonaný Kalifornskou univerzitou preukázal, že hranie hry tetris má pozoruhodný vplyv na duševné zdravie i výkonnosť človeka.

tetris  fotografia
Foto od Willow&Monk

Psychologička Kate Sweeny viedla výskum, kde skúmala účinky tejto hry na študentov, a to počas obdobia obrovského stresu, ako prežívajú napr. pri záverečných skúškach alebo pri zvažovaní budúcej kariéry. Kate povedala študentom, aby si túto hru zahrali v čase, keď už začnú vnímať určitú úroveň úzkosti alebo stresu.

Jej výskum dokázal, že hraním tetrisu sa prejavilo u prepracovaných jedincov často výrazné zníženie stresu a úzkosti, ktoré vystriedal príliv pozitívnych emócií. Zatiaľ čo väčšina videohier spôsobuje podobné druhy rozptýlenia, práve tetris ponúka perfektnú vyváženosť výziev a umožňuje jedincom zostať uvoľnení.

Avšak, nie je to prvá štúdia, ktorá preukázala pozitívne prínosy tetrisu – štúdia z roku 2009 tiež ukázala, že ľudia, ktorí hrali v takýchto časoch túto hru, mali zlepšenú duševnú výkonnosť. To robí z tetrisu dokonalú aktivitu pre rozptýlenie a fantasticky zlepší vaše duševné pohodlie v krátkom čase.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.