Premýšľali ste už aspoň na sekundu o svojej vysnívanej dovolenke, za ktorú nezaplatíte ani cent? Práve naopak, zaplatia vám za to druhí. No nie je to o tom, že si budete užívať pri mori, lyžovať v horách či cestovať po svete, budete jednoducho väčšinu času ležať a spať.

NASA hľadá niekoľko dobrovoľníkov, ktorí budú schopní ležať v posteli dva mesiace a dostanú za to 18 500 dolárov. Je to súčasť zaujímavej štúdie, ktorá pomôže vedcom pochopiť, ako umelá gravitácia ovplyvňuje ľudské telo. Ide vôbec o prvý pokus, počas ktorého budú vedci skúmať, či umelá gravitácia môže zabrániť negatívnym účinkom beztiaže vo vesmíre.

sleeping people fotografia
Foto od xiangying_xu

Štúdia, známa ako AGBRESA, odštartovala v polovici marca. NASA začala spolupracovať aj s Európskou vesmírnou agentúrou sídliacou v Nemeckom leteckom a kozmickom centre. „Vesmírny let bude v budúcnosti naďalej dôležitý a je možné vykonať pokusy v mikrogravitácii, ale musíme zariadiť, aby bol pre astronautov čo najbezpečnejší,“ povedal Hansjörg Dittus, člen Výkonnej rady DLR pre vesmírny výskum a technológie. „Táto štúdia týkajúca sa leženia na lôžku, ktorú uskutočnili DLR, NASA a ESA, ponúka výskumníkom z celej Európy a USA možnosť spolupracovať a spoločne získať čo najviac vedeckých poznatkov o ľudskej fyziológii.“

Tím Dittus dodal, že hľadá 12 ženských a 12 mužských dobrovoľníkov. Všetci dobrovoľníci musia byť vo veku od 24 do 55 rokov a musia byť ochotní stráviť 60 dní v posteli v lekárskom výskumnom zariadení, ktoré sa nachádza v Nemeckom leteckom a kozmickom stredisku, presnejšie v meste Kolín nad Rýnom. Poslednou podmienkou ešte je, aby boli adepti schopní hovoriť po nemecky.

Všetci účastníci budú mať obmedzený pohyb a akékoľvek aktivity vo voľnom čase budú v značnom nepomere s strávením času na posteli. Počas svojho pobytu sa dobrovoľníci zúčastnia rôznych testov, vrátane testovania kognitívnych schopností, svalovej sily, rovnováhy aj kardiovaskulárnych funkcií.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.