Príroda dokáže divy a preto niet divu, že stačí vám obyčajných päť minút strávených v prírode na to, aby sa vám zlepšila nálada. Podľa najnovšej štúdie totiž výskumníci zistili, že účastníci ich výskumu, ktorí strávili len päť minút v prírode, skutočne zaznamenali zvýšenie pozitívnych emócií. A aby to bolo dôveryhodnejšie tvrdenie, vedci vykonali rovno dve štúdie.

people in nature fotografia
Foto od Dmitry Karyshev

V tomto výskume bolo dôležité, aby sa účastníci vzdali všetkých svojich elektronických zariadení a zamerali sa iba na seba a svoje psychické nastavenie. Súčasne sa skúmali dve skupiny, a to tí, ktorí boli vonku v prírode a tí, ktorí ostali v uzavretom priestore. Zistilo sa, že práve ľudia tráviaci svoj čas vonku zaznamenali výrazný nárast pozitívnych emócií, u druhej skupiny sa to nepotvrdilo.

V druhej štúdii boli účastníci vyzvaní, aby strávili 15 minút (bez elektronických zariadení) taktiež v oboch prostrediach – vonku aj dnu. V rámci tejto štúdie zaviedli výskumníci aj stupnicu, v ktorej skúmaní zaznamenali aj negatívne emócie vrátane stresu, depresie a úzkosti na 4 stupňoch. Opäť boli výsledky o oboch skupín rozdielne.

„Všetkým svojím študentom zdôrazňujem, že keď potrebujú emocionálnu podporu, najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom je stráviť pár minút v prírode,“ povedala jedna z autoriek štúdie – Katherine D. Arbuthnottová. Poznamenala tiež, že tráviť svoj čas vonku je tou najlepšou voľbou. „Kontakt s prírodou je jednoznačným prínosom pre naše emocionálne zdravie,“ dodala.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.