Severské svetlá sú prírodný fenomén. Určite nejeden z vás by ich chcel vidieť naživo. Niektorí cestujú s tým zámerom, aby ich videli. No nie je to také jednoduché. Nikdy nemáte zaručené, že ich naozaj uvidíte. A takisto je veľmi ťažké odhadnúť, kedy bude vidieť polárnu žiaru. No unikátna séria slnečných udalostí začiatkom tohto mesiaca ukázala, že tento prírodný fenomén s veľkou pravdepodobnosťou uvidíte koncom novembra.

northern lights  fotografia
Photo by DDStudio

„Slnko sa otáča raz za 27 dní a vedci prišli na to, že o 27 dní sa severská svetlá pravdepodobne objavia na oblohe znova. To dáva šancu ich vidieť tým, ktorí navštívia Island medzi 2. a 7. novembrom.“

Zaujalo vás to? Ak áno, určite stojí za to pozrieť si letecké ponuky na Island, no starostlivo si vyberte aj miesto ubytovania. Pokúste sa dostať ďalej do divočiny a ďaleko od umelého svetla.

northern lights  fotografia
Foto od Giuseppe Milo (www.pixael.com)

Clive Stacey, výkonný riaditeľ Objavujte svet povedal: „Už sme zaznamenali prudký nárast rezervácií na toto obdobie. Milovníci takýchto pozorovaní sa k nám koncom novembra budú hrnúť. Počas celých 35 rokoch prevádzkovania výletov na Island som nikdy predtým takú pozitívnu predpoveď nezažil. Vieme, že predpovedanie polárnej žiary môže byť riskantné a nič nie je nikdy isté“, dodal. „Avšak, keď sú odborníci takí nadšení, musíme byť aj my. Ja za seba môžem povedať, že bude pre túto show všetko dokonalé pripravené.“

Kde inde ich ešte môžete vidieť?

Nie len na Islande. Ďalšie krajiny vhodné na pozorovanie tohto úkazu sú Švédsko, Nórsko a Fínsko. Ale môžete vyraziť aj do Kanady. Ak však nechcete minúť veľmi veľa z vášho rozpočtu, môžete tieto svetlá vidieť aj v Spojenom kráľovstve, tam však musíte vyraziť na sever Škótska.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.