Svet neobmedzených možností. Aj takto by sa dala nazvať pokročilá vedecko-technická doba, ktorá nás takmer každým dňom udivuje stále viac a viac. Momentálne obletela svet správa, že chirurgom sa podarilo pacientovi úspešne implantovať prvé 3D rebro. Všetko sa to udialo v nemocnici Tokuda v Bulharsku. 

rib fotografia
Foto od PublicDomainPictures

Okrem toho, že je to omnoho lacnejší spôsob ako titán, materiál použitý na výrobu rebra bol vyrobený za menej ako 24 hodín a za veľmi dobrú cenu, iba 114 amerických dolárov. Podľa spoločnosti 3DGence, ktorá rebro vytlačila na 3D tlačiarni, je materiál naozaj jedinečný, pretože odoláva teplotám potrebným na sterilizáciu a funguje omnoho autentickejšie ako doterajšie titánové implantáty.

„Pacientovi Ivaylo Josifovi bola diagnostikovaná deformácia rebier a lekári sa obávali, že deformácia sa môže zhoršovať, preto sa rozhodli nahradiť rebro implantátom,“ povedal Mateusz Sidorowicz, riaditeľ marketingu spoločnosti 3DGence.

Lekári sa vyjadrili, že tento 35-ročný pacient je po procedúre v absolútne skvelom zdravotnom stave a už teraz plánujú vykonať ďalšie operácie s použitím 3D tlačiarne. Malo by ísť o kosti vrátane troch rebier spolu s hrudným košom. „Ide o novú éru rekonštrukcie hrudnej steny v prípade pacientov, ktorých trápia nádory,“ povedal profesor Tzvetan Minchev, vedúci oddelenia kardiotorakálnej chirurgie v spomínanej nemocnici. „Použitý materiál preukázal kompatibilitu s tkanivami a presnosť reprodukcie umožňuje veľké resekcie hrudnej steny s individuálne navrhnutými implantátmi.“

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.