Chlad má na telo rôzne účinky, jedným z nich je aj zmena farby pokožky. No v takýchto rozmeroch je to nevídané. Pokožka 70-ročnej ženy z Ameriky sa zmenila na fialovo. Dôvodom je, že studené počasie vyvolalo zriedkavé ochorenie krvi.

cold weather fotografia
Foto od kristamonique

Istá dôchodkyňa z New York navštívila lekára po tom, ako začala mať po týždni od chladného pobytu vonku závraty a všimla si zvláštnu vyrážku, ktorá sa jej rozšírila po celom tele. Podrobnosti o tomto prípade boli následne uverejnené v časopise New England Journal of Medicine. Sú tam tiež vysvetlené príznaky, ktoré sa začali po objavení vírusovej infekcie dýchacích ciest. Po vyšetrení lekári zistili, že žena mala zovšeobecnenú, makulárnu vyrážku purpurovej farby v retikulárnej vzorke. Podľa Special Medical Dialogues ide o stav kože, o ktorom sa predpokladá, že je spôsobený kŕčmi krvných ciev a slabým obehom na povrchu kože. Pokožka potom pôsobí škvrnito a purpurovo, pričom pripomína sieťový vzor so zreteľnými okrajmi.

Konika Sharma a Dr. Anush Patel z Bassett Medical Center v Cooperstowne v New Yorku chceli zistiť príčinu stavu odobratím vzorky krvi. Zatiaľ čo krv je zvyčajne tmavo červená, tak krv tejto ženy bola veľmi svetlá. Červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík, sa zhlukovali (spontánna aglutinácia). Pacientke bola diagnostikovaná studená aglutinínová choroba, zriedkavé autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje ľudí, ktorých krv je vystavená nízkym teplotám. Znamená to, že proteíny, ktoré normálne napadajú baktérie, sa viažu na červené krvinky a zhlukujú ich. Tento konkrétny stav bol vyvolaný chladným počasím, keď klesli teploty na -9 stupňov Celzia. 

blood fotografia
Foto od allinomovie

Následne táto dôchodkyňa strávila v nemocnici jeden týždeň, počas ktorého jej boli podávané krvné transfúzie, zatiaľ čo bola udržiavaná v teple. Po liečbe sa pomer červených krviniek k celkovému objemu krvi viac ako zdvojnásobil. Aj keď mala po prepustení z nemocnice ešte stále vyrážky, tak jej anémia a závraty v priebehu týždňa ustúpili.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.