Učitelia v Španielsku sa solidárne postavili za študenta, ktorého vylúčili zo školy preto, že si do školy obliekol sukňu. A urobili to tak, že si sami obliekli do práce tento kus odevu. Je to súčasť iniciatívy Clothes have no gender (oblečenie nemá pohlavie), ktorej cieľom je ukončiť rodové stereotypy v európskej krajine.

Výraznými postavami iniciatívy je 37-ročný Manuel a 36-ročný Borja sa pridali k iniciatíve tým, že začali do školy nosiť sukne. Obaja pôsobia ako učitelia a reagovali tak tiež na šikanu v škole, ktorú spôsobilo oblečenie a odohralo sa to v škole, v ktorej pracujú. Obaja boli znechutení tým, že sa v ich škole odohrávala šikana, a preto vstúpili do hnutia, ktoré sme už spomínali vyššie. Chcú tým podporiť rešpekt, toleranciu a rozmanitosť.

Manuel aj Borja sa snažia viesť svojich študentov tak, aby dokázali prekonať predsudky, ktoré im môžu byť vštepované napríklad aj doma vlastnými rodičmi. Svojich žiakov učia aj to, že slova bolia a mali by preto dobre zvážiť čo druhému povedia. Obaja sa tiež usilujú ukázať žiakom, že ak má chlapec dlhé vlasy alebo rád trávi čas v kuchyni, tak je to v úplnom poriadku. Rovnako ako keď dievčatá hrajú futbal a majú krátke vlasy.

Ako je už spomenuté vyššie, učitelia sa takto rozhodli podporiť 15-ročného študenta Mikela, ktorého vylúčili zo školy v Bilbau a odkázali ho na pomoc psychiatrov. Príčina spočívala v tom, že Mikel prišiel do školy v sukni. Mladý študent si sukňu obliekol kvôli podpore trans ľudí a feministiek a postavil sa tak proti šikane. Následne zverejnil video, v ktorom o tom rozpráva a študenti i učitelia po celom Španielsku začali byť solidárni s Mikelom, na znak čoho si taktiež obliekli do školy sukne.

Mikel:

Hnutie týmto krokom rozvírilo v celej krajine búrlivú debatu medzi rodičmi aj pedagógmi, ktorá trvá dodnes.

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.