Miniséria HBO o Černobyle vyvolala veľký záujem o túto katastrofu spôsobenú človekom a o to, čo ľudia dnes volajú vylúčená zóna. Neznamená to však samozrejme to, že to predtým nebolo známe alebo nezaujímavé miesto. O tejto udalosti existuje nespočetné množstvo dokumentov a filmov, kníh, článkov a dokonca aj videohier. No dnes vám predstavíme trochu iný príbeh.

Ako iste viete, trvalo iba jednu noc, kým sa z oblasti stalo jedno z najnebezpečnejších miest na planéte. Platí to tak trochu aj teraz, po vyše troch desaťročiach, ale to nezabráni ľuďom v tom, aby sa tam išli pozrieť a pravdou je, že to nebráni ani niektorým ľuďom v tom, aby tam dodnes žili. Chlapík menom Benjamin Rich sa rozhodol, že navštívi Černobyľskú zónu. Tento Angličan pracuje ako vlogger-cestovateľ, ktorý je známy predovšetkým vďaka svojmu cestovateľskému kanálu na YouTube s názvom Bald and Bankrupt.

Ak teda neviete, tak ide o zónu, ktorá má priemer 30 kilometrov a tiahne sa okolo černobyľskej elektrárne, ktorá sa považuje za príliš nebezpečnú na to, aby tam niekto dlhšie prebýval, teda bolo to tak najmä v minulosti. Dnes je táto zóna stále nebezpečným miestom, ale úroveň radiácie sa znížila natoľko, že ju už ľudia môžu bezpečne navštíviť. Lokalitu navštevujú zväčša novinári, vedci a turisti. Benjamin sa teda rozhodol, že aj on túto zónu trochu preskúma, no nevedel, že ho tam bude čakať takéto prekvapenie.

Zaujímavé je, že svoju cestu začal tento dobrodruh hlboko v nebezpečnej zóne. Dnes je tam z veľkej časti úplná pustina. Rádioaktívny spad sa tam usadil pred viac ako tromi desaťročiami a otrávil pôdu i všetko ostatné. Veľkú časť krajiny tvorila prírodná pustatina s občasným opusteným domovom alebo hrobom. Benjamin však pri jednom dome narazil na chlapíka menom Igor, ktorý vyzerá, akoby tu strávil celý život a ten ho okamžite pozval do svojho domu

Igor je osobou, ktorá skutočne žije v zóne vylúčenia. A čo viac, žije tam so svojou matkou, ktorá má neuveriteľných 92 rokov. Žiarenie má na ňu zrejme pozitívnejší vplyv ako by sme si mohli myslieť. Je bizarné myslieť si, že zóna bude po tom všetkom obývateľná, ale je to skutočne tak a títo dvaja ľudia ani zďaleka nie sú jej jedinými obyvateľmi. V 30-kilometrovej zóne ešte stále prebýva asi 200 ľudí. Žijú tu celoročne a sú to väčšinou seniori, priemerný vek obyvateľov je 63 rokov. Ešte v roku 1986 ich tu žilo nelegálne asi 1 200. Úrady sa ich snažili presvedčiť, aby opustili zónu, ale časom sa o to prestali snažiť, pretože to nemalo význam, keďže nasilu ich odtiaľ dostať nemohli.

Keď si tak Benjamin s Igorom popíjali, tak druhý spomínaný mu vysvetlil ako vládni úradníci prichádzali a merali úrovne radiácie, aby zistili, či rodina má nárok na príplatok kvôli nebezpečnému prostrediu. Tieto výhody však prestali dostávať pred časom po tom, čo žiarenie ustúpilo. Nuž, ale zvláštne je, že ich žiarenie neobťažuje. Počas rozhovoru cestovateľ zistil, že Igorova matka sa narodila v decembri 1927 a je matkou 10 deti, z ktorých však bohužiaľ 3 zomreli.

 

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.