Žijeme v dobe, kedy slovo „ekologické“ naberá oveľa väčšiu váhu ako kedysi. Prenieslo sa to aj do stavebného priemyslu, kde taktiež existujú ekologické alternatívy ku klasickému stavebnému materiálu. Ukázalo sa, že vzduch možno skĺbiť s cementom tak, že stavba domčeku bude lacná, no stavba vodotesná, ohňovzdorná a veľmi priaznivá pre domácich majstrov. Kľúčom k výrobe takéhoto betónu je penotvorné činidlo, ktoré suspenduje malé vzduchové bubliny v cementovej zmesi, ako aj kontinuálny penový generátor. 

Rovnako ako bežný betón, aj vzduch má dobrú pevnosť v tlaku, ale taktiež dobre funguje ako izolátor. A nízke náklady sú pravdepodobne najatraktívnejšou vecou pre domácich majstrov, pretože vám to môže pomôcť ušetriť veľa peňazí pri stavbe aj pri údržbe. Navyše dom postavený z takýchto materiálov v lete chladí a v zime dokonale udržuje teplo. A dnes vám práve takto postavený domček predstavíme. Všetky pôvabné oblúky domu, jeho okná a oválne dvere spôsobujú, že sa už len pri pohľade naň budete cítiť, akoby ste bývali v rozprávke alebo ste sa zrazu zobudili ako hobit v jednej z Tolkienových kníh.

V tomto prípade ide o domček, ktorý postavil horlivý cestovateľ, fotograf a hudobník Steve Areen. Ten na to potreboval dokonca len smiešnych 9000 dolárov, pričom náklady na základnú štruktúru predstavovali len 6 000 dolárov.V roku 2011 som mal super návštevu, ktorou ma poctil môj priateľ Hajjar Gibran. Celé roky ma inšpiroval svojimi kreatívnymi nápadmi. V tom čase staval kupoly v severovýchodnom Thajsku. On a jeho manželka mi ponúkli miesto na svojej farme a ponúkli mi, že mi postavia vlastnú kupolu,“ povedal Steve. Tohto nápadu sa okamžite chytil. Postavenie tohto domčeka im trvalo len zopár týždňov. Treba však mať na pamäti tiež to, že takéto náklady sa odvíjali aj od toho, že domček vybudoval v Thajsku.

 

 

 

Zdroj, Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.