V časoch, kedy sa zaznamenávajú rekordné teploty po celom svete, nerecyklovaný plastový odpad sa naďalej zhromažďuje v oceáne a o chvíľu sa z neho stane „plastový kontinent“, je celkom jasné, že čas hrá proti nám a začať konať bolo už včera neskoro. Recyklácia odpadu sa zdá byť riešením, no zatiaľ to nie je také účinné, aké by sme si predstavovali. Je potrebná oveľa radikálnejšia zmena aj v spôsobe, akým konzumujeme a nakladáme s odpadom.

Tom Szaky, generálny riaditeľ a ekologický revolucionár, prišiel s nápadom, ktorý by mohol všetko zmeniť. Napísal aj knihu „Budúcnosť obalov“ a snaží sa apelovať na to, aby sa využívali ekologické obaly resp. obaly na opätovné použitie. Za týmto účelom založil veľmi nádejný projekt s názvom Loop, ktorý už čoskoro spustia. 

Foto od boredpanda

Za vzor považuje aj tento, už teraz takmer neexistujúci spôsob predaja mlieka. Kedysi sa vozilo čerstvé mlieko a prázdne fľaše sa vracali a vymieňali za plné.

Foto od boredpanda

Projekt bude fungovať spôsobom, ktorý by sme mohli zhrnúť do jednej vety: „Nakupujte a užívajte si to, potom to vyzdvihneme a opätovne naplníme“.

Foto od boredpanda

Po prvé, tovar, ktorý si objednáte online, vám bude privezený v taške na opätovne použitie:

Foto od boredpanda

A akonáhle sa taška vyprázdni, umiestnite do nej prázdne obaly a tašku vrátite dodávateľovi, aby ju mohol očistiť a opätovne využiť:

Foto od boredpanda

Ak nerozumiete, ako bude obchod fungovať, táto schéma je pre lepšie pochopenie. Takto to navrhol v danom projekte Tom:

Foto od boredpanda

1. Nakúpite si v obchode „Loop“, 2. Tovar vám bude dodaný v ekologickej taške, 3. Tašku vrátite spolu s obalmi späť dodávateľovi, 4. Predajca všetko vyčistí a opätovne naplní.

Do tohto projektu sa zapojilo už 25 svetových značiek. Medzi nimi sú napr. Evian, Oral-B, Clorox, Gillette, Dove, Tide a ďalšie známe spoločnosti. 

Foto od boredpanda

S projektom sa začne v máji 2019 s tým, že v Paríži a v New Yorku ho na začiatok vyskúšajú s iba 5 000 zákazníkmi. Nasledujúce mestá, v ktorých projekt odštartujú budú zrejme Londýn, San Francisco a Tokio.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

A ak bude tento projekt úspešný, do iniciatívy sa zapoja ďalšie svetové značky, čo znamená, že narastie počet obalov na opätovné použitie a tým pádom sa zníži plastový odpad. V prípade úspechu to bude veľký skok pre ľudstvo a veľká nádej do budúcna.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.