Je ohromujúce ako niekedy dokážu byť zvieratá podobné ľuďom. Nemáme však na mysli fyzický vzhľad, ale vlastnosti, resp. ich správanie. Hrdinom dnešného príbehu sú slony a muž, ktorý sa im rozhodol pobyt v útulku spestriť naozaj originálne.

Zvieratá nás niekedy dokážu prekvapovať a inšpirovať svojou duševnou schopnosťou, ktorú často nachádzame výlučne v človeku. Máme na mysli napríklad prejavovanie emócii, empatie, či schopnosti tvoriť a podobne. Čo je najviac prekvapujúce je skutočnosť, že zvieratá chápu a podieľajú sa na tom, čo my považujeme za umenie a kultúru. Verte tomu alebo nie, ale napr. tento roztomilý slepý slon preferuje tanec na klasickú hudbu. Britský hudobník menom Paul Barton raz jedného dňa vzal klavír do slonieho útulku a začal hrať klasickú hudbu pre slepú slonicu Lam Duan. Reakcia slonice? Začala sa kymácať zo strany na stranu a pohybovala sa tak, akoby tancovala na hudbu.

, Chlapík začal hrať na piane i flaute v sloňom útulku, niektoré slony na jeho hudbu tancujú iné spievajú

Vo svojom videu Barton vysvetľuje, že Lam Duan bola po väčšinu života slepá. 62-ročné zviera žije svoj život v ElephantsWorld, čo je organizácia na ochranu zvierat so sídlom vo Wang Dong v Thajsku. Tento muž k nej chodí už pravidelne a hrá upokojujúcu klasickú hudbu napríklad od Frédérica Chopina, Johanna Sebastiana Bacha, Franza Schuberta a Erika Satieho. Nehrá však už len pre ňu, ale častokrát sa k nej pridávajú aj iné slony.

, Chlapík začal hrať na piane i flaute v sloňom útulku, niektoré slony na jeho hudbu tancujú iné spievajú

Barton dostal tento nápad raz na moste River Kwai počas natáčania videa pre svoj kanál. Vtedy sa dozvedel o tomto zariadení pre slony, v ktorom sa starajú o staré, zranené a opustené slony. Vždy miloval tieto zvieratá, preto sa tam jedného dňa vybral a opýtal sa, či by mohol začať hrať slonom. Vedenie nemalo voči tomu žiadne námietky. Muž však nehrá len na klavír, ale aj na tradičnú thajskú flautu Saiyok. V jednom rozhovore Barton vysvetlil, že takmer všetky slony reagujú na hudbu. Niektorí sa priblížia ku klavíru a začnú ho hladiť, zatiaľ čo iní stoja ďalej a počúvajú, tancujú alebo dokonca spievajú.

, Chlapík začal hrať na piane i flaute v sloňom útulku, niektoré slony na jeho hudbu tancujú iné spievajú

Pozrite si aj krásne videá:

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.