Tieto choré zvieratá by mohli byť kľúčom k pochopeniu rakoviny

579

Zistiť, prečo sú kalifornské uškatce, kanadské belugy a austrálske tasmánske diable, tak náchylné k rakovine, môžu pomôcť vedcom rozpliesť tajomstvo tohto ochorenia.

CESARE NALDI
CESARE NALDI

Frances Gulland sleduje rakovinu u morských cicavcov po dou dvoch desaťročí. Bežne u uškatcovnájdu prípad rakoviny genitálii. Uškatce majú najvyšší známy počet výskytov rakoviny u voľne žijúcich zvierat, čo vyšlo najavo potom, ako Gulland začal katalogizáciu znepokojujúceho počtu urogenitálnych zhubných nádorov u zvierat mimo pobrežia Kalifornie. Pred dvadsiatimi rokmi, našli u 66 z 370 uškatcov príznaky agresívnych močových a pohlavných foriem rakoviny. Tieto morské cicavce môžu pomôcť pochopiť zložité interakcie medzi génmi, vírusmi a životným prostredím, ktoré vyvolávajú toto ochorenie. Čiže, jednoducho povedané, tento výskum by mohol vysvetliť, prečo rakovina útočí na živé tvory. Zatiaľ, v porovnaní s uškatcami, ktorí rakovinu prežili a tými, ktorími zahynuli, vedci identifikovali špecifické gény, ktoré sa objavujú u zvierat s vyššou náchylnosťou k rakovine. Ďalej sa snažia zistiť, akú úlohu hrá vírus OtHV1 v celom tomto procese. Spôsobuje tento vírus rakovinu? Alebo je to len neškodný herpesový vírus žijúci v uškatcovom reprodukčnom trakte? Odpovede na tieto a ďalšie otázky by mohli mať ďalekosiahle výsledky pre zdravie ľudí a zvierat. Ak sa nám podarí pochopiť mechanizmus pôsobenia herpesového vírusu na bunky, vedci by mohli vyvinúť spôsoby, ako zabrániť rakovine.

DAVID DOUBILET
DAVID DOUBILET

Výskumníci majú všeobecné podozrenie, že voľne žijúce zvieratá dostávajúce rakovinu v rôznych formách, nie sú vystavované jej tak rýchlemu nárastu narozdiel od človeka. Výskyt rakoviny u voľne žijúcich zvierat s následnou smrťou je veľmi nízky. U väčšiny zvierat preto ostáva rakovina nepovšimnutá. Je skôr otázkou šťastia naraziť na zviera trpiace rakovinou. Jedným z najpodivnejších prípadov, je austrálsky tasmánsky diabol, ktorý začal v polovici 90tych rokov umierať z prenosnej rakoviny tváre do tej miery, že mu teraz hrozí zánik. Vírus tiež trápil korytnačky žijúce v znečistených vodách Floridy, Havaju a Karibiku, ktoré mali zhubné bujnenie.

www.australiananimallearningzone.com
www.australiananimallearningzone.com

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre