drakula

Počuli ste už o Porfýrií? Ide o chorobu, ktorá sa považuje za základ rozprávok a legiend o bájnych bytostiach sajúcich krv – upíroch.  Ide o genetické ochorenie, ktorého príznakmi sú vysoká citlivosť na slnečné žiarenie, záchvaty a moč sfarbený do hnedočervená, čo zrejme viedlo k podozreniam, že daný jedinec, ktorý sa vyhýba svetlu sa živí po nociach krvou.

Medzi ostatné príznaky patrí poškodenie a zvráskavenie kože, ktoré keď sa objaví v okolí úst spôsobuje dojem, že jedinec má akoby „tesáky„.

Depresia z tohto ochorenia vedie často k nevšednému správaniu osoby.  Historické osobnosti, ktoré daným ochorením trpeli boli napríklad kráľ George III alebo  Vlad III známy tiež ako Drakula .

TIP na DARČEK: Kniha Drakula je nestárnuca klasika, ktorá poteší každého fanúšika upírov. >>Teraz v kníhkupectve martinus so zľavou 5% <<

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.