Síce je cesta autom do Chorvátska pomerne pohodlná, tak stále nie je práve najkratšia. Niekto si dokáže užiť niekoľkohodinovú cestu po rozpálenom asfalte, no pre nás ostatných nezostáva nič iné, než ísť letecky. Aj do najvzdialenejšieho letiska potrvá váš let do dvoch hodín.

Najväčšie letiská

Najväčšie letiská sú pochopiteľne v tých najväčších mestách a najväčší nátlak turistov prichádza v letných mesiacoch. Väčšina leteckých liniek je dokonca zrušených mimo sezónu.

Letisko fotografia

Zagreb (Letisko Franjo Tuđman)

Je to najväčšie a najfrekventovanejšie letisko v Chorvátsku. Bohužiaľ sa sem (ani na väčšinu letísk v Chorvátsku) nedostanete letecky zo Slovenska. Pokiaľ chcete prísť z Česka, tak jedine z Prahy a poletíte Českými alebo Chorvátskymi aerolinkami. Najbližšie letiská mimo Česka a Slovenska, ktorými sa dostanete do Zagrebu sú Viedeň a Varšava.

Letisko je spojené priamymi autobusovými linkami s hlavnou autobusovou stanicou v Zagrebe. Tieto autobusové spoje sú pozmenené, aby vyhovovali prichádzajúcim letom, čiže ak vám mešká let, tak na vás autobus počká. Z hlavnej stanice nájdete už spoje po celom Chorvátsku.

Na letisku vás už typicky budú čakať taxíky (odporúča sa dohodnúť na cene s vodičom dopredu, väčšinou sa cena pohybuje okolo 20€). Na letisku si môžete taktiež prenajať auto od viacerých požičovní, no ak cestujete počas letných mesiacov, tak odporúčame aby ste si auto objednali s predstihom, pretože niekedy môžu byť už všetky autá vypožičané.

Prečítajte viac informácií o dovolenke v Chorvátsku . Článok nájdete tu.

Autobusy:

  • Chodia z hlavnej autobusovej stanice na letisko každých 30 minút od 4:30 (5:00 počas víkendov) do 21:30
  • Autobusy z letiska na hlavnú autobusovú stanicu chodia od 5:30 do 22:30
  • Jednosmerný lístok stojí 30 kun a spiatočný stoji 40 kun
  • Cesta trvá približne 30 minút
Zagreb fotografia
Foto od G0DeX

Split

Druhé najväčšie letisko v Chorvátsku a zo Slovenska sa sem letecky nedostanete. Z Česka sa sem dostanete z Prahy a počas sezóny aj chartrovým letom z Ostravy. Mimo Česka a Slovenska sa sem dostanete aj z Viedne, Varšavy a Katovice.

Letisko nachádza až 23 kilometrov od centra mesta. S mestom je letisko spojené pravidelným autobusovým spojom, ktorého odchody sa líšia podľa obdobia. No takým pravidlom na letisku v Splite je, že autobusy odchádzajú približne 30 minút po príchode letu. Ak chcete ísť na letisko, tak autobus odchádza zo stanice 2 hodiny pred plánovaným odletom lietadla.

Na letisku si môžete požičať auto, no rovnako ako pri Zagrebe, tak sa v letných mesiacoch odporúča objednať auto v predstihu.

  • Jednosmerný lístok z letiska stojí 30 kun (alebo 5€, ak nemáte zmenené peniaze) a môžete si ich zakúpiť v autobuse

 

Dubrovník

Ani do najjužnejšieho letiska v Chorvátsku sa nedostanete zo Slovenska. Z Česka sa sem lieta len z Prahy aerolinkami SmartWings a Travel Service. Najbližšie letiská, ktoré majú spoje s Dubrovníkom (mimo Česka a Slovenska), sú: Viedeň, Katovice, Krakov (od 25. mája 2019) a Varšava.

Letisko sa nachádza približne 20km od centra mesta a dostanete sa tam niekoľkými spôsobmi. Autobus chodí pravidelne z letiska do centra, jednosmerný lístok stojí 40 kun a autobus chodí 9 krát za deň (v autobuse je Wi-Fi zdarma).

Klasicky ako na väčšine letísk, tak aj tu si môžete zavolať taxi. Zaplatíte zaň 35-40 €, podľa toho kam konkrétne do mesta pôjdete. Aj tu sa odporúča dohodnúť sa na cene s vodičom dopredu, aby ste nezaplatili viac, než skutočne taxi stojí.

Na letisku si môžete požičať auto. Ak cestujete v letných mesiacoch, tak je lepšie si auto objednať v predstihu.

 

Zadar

Ani sem sa bohužiaľ nedostanete zo Slovenska. Z Česka sa sem dostanete zasa len z Prahy, spoločnosťou Ryanair. Z Poľska sa sem dostanete z Varšavy Krakova (od 3. apríla 2019) a z mesta Poznaň.

Letisko je 12 km od centra mesta a máte k dispozícii viacero spôsobov, ako sa tam dostať. Je priamo spojené autobusovou linkou, ktorá odchádza približne 30 minút po prílete. Ak chcete ísť na letisko, tak autobus odchádza hodinu a pol pred odletom. Tieto časy sa však môžu meniť podľa toho, kedy počas roka Zadar navštívite. Cesta autobusom trvá približne 20 minút a stojí 25 kun.

Cesta taxíkom vás oberie približne o 20 eur. Môžete si aj požičať auto, no ako vždy, objednajte si ho s predstihom, najmä ak cestujete v letných mesiacoch. Z hlavnej autobusovej stanice nájdete spoje do väčšiny miest v okolí.

Zadar fotografia
Foto od mzcrazymz

Rijeka

Je to jediné letisko v celom Chorvátsku, kam poletíte zo Slovenska, konkrétne z Košíc Českými aerolinkami. Z Česka sem nepriletíte zo žiadneho letiska. Z Poľska je spoj len z Varšavy.

Letisko sa nachádza na ostrove Krk a od centra mesta je vzdialené približne 30 kilometrov. Z letiska sú autobusové spoje do Rijeky, Crikvenice, Kraljevice a Omišalju.

  • Autobus na letisko odchádza z hlavnej autobusovej stanici v Rijeke
  • Cesta medzi letiskom a stanicou trvá približne 30 minút
  • Ak cestujete na letisko z Rijeky, tak si môžete kúpiť lístky v autobuse, no ak cestujete z letiska do Rijeky, tak si musíte kúpiť lístky na letisku

Inou možnosťou je prenájom taxíka alebo požičanie auta. S taxíkom sa na cene radšej dohodnite s predstihom a pri požičiavaní auta, si radšej objednajte auto on-line predtým, než prídete na letisko.

 

Pula

Sem sa nedostanete ani z Česka ani zo Slovenska. Dostanete sa sem najbližšie z Varšavy. Najčastejšie na toto letisko chodia ľudia, ktorí plánujú navštíviť Istriu. Letisko Trieste v Taliansku je druhou najlepšou možnosťou, ak idete na Istriu.

Autobus vás vezme do centra mesta a odchádza 30 minút po prílete nízkonákladoviek ako Ryanair, Norwegian, EasyJet, Finnair, Germanwings alebo Jet2.com. Ak váš let mešká, tak na vás tento autobus počká.

Pula (Chorvátsko)

Osijek

Ani do Osijeku sa nelieta z Česka ani zo Slovenska. Väčšina z letov z tohto letiska sú vnútroštátne a jediné medzinárodné spoje sú do Nemeckého Kolína a Stuttgartu a do Švajčiarského Bazilej.

 

Brač

Je to druhé najmenšie letisko v celom Chorvátsku a ani sem sa nedostanete z Česka ani zo Slovenska. Najbližšie letiská, ktorými sa sem dostanete, sú v mestách: Viedeň, Innsbruck a Linz.

 

Lošinj

Jediné spoje, ktoré lietajú z tohto letiska sú do Lugano, Benátok a Zagrebu spoločnosťou Silver Air.

 

 

Zdroje: www.wikipedia.com www.getbybus.com   www.checkinprice.com

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.