Chorvátsko – krajina, ktorá neponúka len ľahkú dostupnosť zo Slovenska k moru. Je plné zaujímavostí, histórie a kultúry. Preto sa dnes zameriame práve na túto krajinu. A hádam sa dozviete niečo, čo ste o ňom rozhodne nevedeli.

Čím všetkým je známe Chorvátsko?

Chorvátsko je najobľúbenejšou slovenskou destináciou. Každoročne tam mieri mnoho ľudí najmä v letných mesiacoch. ľudia tam chodia za oddychom a dovolenkou a často aj celé rodiny s deťmi. Prečítajte si zaujímavosti a fakty:

Vedeli ste, že je krajinou s najmenším mestom na svete?

Najmenšie mesto . Foto : ZaujimavySvet
Hum
Foto : Wikimedia

Áno, neoplýva práve najväčšou rozlohou ani samotná krajina. A je dokonca aj domov najmenšieho mesta na svete. Tým je mesto Hum. Momentálne tam žije len 23 obyvateľov.

Má mestské hradby či kostol (samozrejme aj starostu). Farnosť sa stretáva každý rok, aby hlasovala o tom, kto bude starostom mesta. Štýl hlasovania je dosť špecifický. Farnosť vyrezáva možnosti výber do drevenej palice.

Krajina UNESCO

Foto : ZaujimavySvet

Chorvátsko má najvyšší počet nehmotného ,,tovaru´´ (dedičstva) zapísaného v UNESCO v Európe. Krajina má síce najmenšie mesto, ale má najvyšší počet nehmotného bohatstva zapísaného v UNECO v Európe. Je  ich až 14. Vrátane remesiel, festivalov, hudobných zvykov a podobne. Je plné neuveriteľnej kultúry a histórie. Takže nabudúce, keď ho navštívite, neváľajte si len šunky na pláži, ale objavujte kultúrne dedičstvo tejto krajiny.

Chorvátska mena

Kuna
Foto : ZaujimavySvet

Ich mena je pomenovaná po zvieratku menom kuna. A prečo zrovna po tejto malej šelmičke?

Podobá sa fretke a zohralo dôležitú úlohu v histórii Chorvátska. Koža zvieraťa sa v minulosti používala na platenie daní a jej podobizeň sa nakoniec objavila na stredovakých minciach. V roku 1994 sa Chorvátsko rozhodla dať mene názov ,,kuna´´.

Pes pôvodom z Chorvátska

Foto : ZaujimavySvet

Pravdepodobný pôvod dalmatínov je z Chorvátska. Áno, práve tento krásny typický biely pes s čiernymi bodkami ma predkov v tejto krajine. Resp. z oblasti Dalmáie. Historické ilustrácie siahajú až do 17. Storočia. Cruella by očividne mala poďakovať Chorvátsku za tak unikátne plemeno psa.

 

Chorvátsko a dialekty

Vlajka chorvátska
Foto : ZaujimavySvet

Má ich množstvo. Napriek svojej malej rozlohe má krajina niekoľko dialektov. V podstate sa ani nevie koľko ich je. Dokonca ani väčšina Chorvátov nerozumie každému dialektu, ktorý v krajine existuje.

Chorvátske tradície

Stredoveké veľkonočné tradície pretrvávajú dodnes. Ak chcete vidieť zaujímavú stránku krajiny, mali by ste ju navštíviť počas Veľkej noci. Na ostrove Hvar sa koná pašiový sprievod, ktorý prechádza viacerými kostolmi. Tradícia trvá už od stredoveku a pokračuje až do dnešných čias.

Tradičný šport

Picgin
Picgin, foto: wikimedia

Picigin je tradičný chorvátsky šport. Ide o tradičnú chorvátsku hru , ktorá sa hrá vo vode, Hráči pracujú na tom, aby sa lopta dotkla vody. Určite si šport vyskúšajte, keď tam budete. A nebojte sa, nemusíte byť zdatný plavec.

 

Chorvátske koloseum

Pula
Foto : ZaujimavySvet

Slúžilo na boj. Rím nie je jediné mesto, kde nájdete koloseum. Nazýva sa Pula, resp aréna v Pule. Síce menej známe ako to v Ríme, ale je rovnako veľkolepé. Aréna má viac ako 2000 rokov. A stále je skvostná. Slúžila na bojovanie zločincov proti zvieratám.

Chorvátske hľuzovky

Foto : ZaujimavySvet

Hľadanie hľuzoviek je masívne v Chorvátsku. Fakt ideálny pre gurmánov. Dokonca má Chorvátsko najväčšiu hľuzovku na svete s hmotnosťou až 1,31 kg. Je to rozhodne jedinečný zážitok. Rozhodne ho vyskúšajte pri najbližšej návšteve. Množstvo jedál zahŕňa práve hľuzovky

Umenie

Niektoré umelecké diela v Chorvátsku berú energiu zo slnka. Chorvátsko je veľmi slnečná krajina. Každý rok dostane v priemere viac ako 2715 hodín slnečného svitu. Inštalácia Pozdrav Slnku zbiera svetlo počas dňa a v noci svieti. Tieto jasné svetlá sú neónovej farby, takže sa v noci stanú nádhernou umeleckou inštaláciou.

Chorvátsko vo filmoch

Foto : ZaujimavySvet

V krajine sa nakrúcalo množstvo filmov. Asi najviac známe je, že sa tam nakrúcala Hra o tróny. Táto neuveriteľná šou bola dokonca natáčaná na viacerých lokalitách v Chorvátsku. A ďalšie známe filmy a relácie. Kings Landing a Meereen. Niet sa čomu čudovať. So svojimi modrými vodami, piesočnými plážami a starovekými hradbami.

„Skákanie po ostrovoch „

Island Hopping je v krajine veľmi obľúbená aktivita. Vďaka svojej polohe pri pobreží má Chorvátsko až 1244 ostrovov, ostrovčekov a útesov. Na niektorých ostrovoch žije menej ako 50 obyvateľov. Existuje množstvo výletov po ostrovoch, takže si len vyberte a objavujte.

Zaujímavosti z histórie Chorvátska

Foto : ZaujimavySvet
  • Najväčšia zbierka pozostatkov neandertálcov bola nájdená v Chorvátsku. V Kaprine sa našla práve táto zbierka. Objavil ju profesor Dragutin Gorjanovic Kramberger. Existujú múzeá, kde si môžete pozrieť pozostatky a dozvedieť sa o evolúcii ľudstva.
  • Mechanickú ceruzku vytvoril Chorvát. Ak ste ju niekedy použili, mali by ste poďakovať práve tejto krajine. Jej vynálezca sa volal Slavoljub Penkala. A vytvoril ju v roku 1906. Panetovaná bola v 35 krajinách a existuje v spoločnosti doteraz. Veľmi praktický vynález.
  • Nikola Tesla – slávny vynálezca sa narodil v chorvátskom meste Smiljan. V roku 1856 bola táto oblasť súčasťou rakúskej ríše.
  • Chorvátsko používa rovnaký kanalizačný systém spred 800 rokov. Je to wow, ale ja trochu fuj. Tak stará kanalizácia má asi aj dosť problémov. Avšak ževraj je systém dokonalý a je odvtedy nedotknutý. Síce starý systém, ale funguje.
  • Šachovnicové vzory sú všade. Ale naozaj skoro všade a navzájom prepojené. Od dresov na šport až po vlajky. Šachovnica symbolizuje Chorvátsko už od 10. storočia.
  • Prvé torpédo na svete bolo postavené v Rijeke, ktorá je tretím najväčším mestom v krajine. Ivan Luppis (tiež známy ako Ivan Vukic) vyvinul prvé prototypy samohybného torpéda už v roku 1866.
  • Chorvátski vojaci si začali viazať identifikačné šatky okolo krku začiatkom 16. storočia a ostatné národy to čoskoro prevzali. Práve táto krajina sa považuje za miesto, kde bola objavená kravata.

 

zdroje:

https://worldstrides.com/blog/2019/05/7-interesting-facts-croatia/

https://nomadsunveiled.com/facts-of-croatia/

https://www.cuddlynest.com/blog/fun-facts-croatia/

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.