Chystáte sa na ryby? 7 vecí, bez ktorých sa jednoducho nezaobídete

738

Ak ste ešte nikdy nerybárčili a chystáte sa, môže byť ťažké dobre sa vychystať. V obchodoch s vybavením pre rybárov toho nájdete viac než dosť a asi nebude práve najľahšie vybrať si spomedzi toľkého sortimentu.

Vybavenie niektorých nadšených rybárov by naplnilo aj niekoľko áut. Ako ale začať s rybolovom bez toho, aby ste nakúpili hŕbu zbytočných rybárskych potrieb? Pozrieme sa na to, koľko toho vlastne taký rybár začiatočník potrebuje.

 

Rybársky prút

je o chytaní rýb. A teda ich na niečo musíme chytiť. Rybárske prúty patria spolu s navijakmi k najzákladnejšiemu vybaveniu. Ako ale vybrať tú správnu rybársku udicu? V tomto prípade sa zohľadňuje revír, kde chcete ryby loviť a následne druh samotných rýb.

 

Takisto pri každej technike budeme potrebovať iný druh udice. Iný typ budete potrebovať pri love kaprov a iný pri love ostriežov. Na trhu nájdete množstvo modelov. Začiatočníkom stačia aj tie najlacnejšie teleskopické udice. Kým si osvojíte techniku nahadzovania, nebudete potrebovať hľadieť na kvalitu.

 

Pri výbere správneho rybárskeho prúta si všímame aj jeho dĺžku a gramáž. Aj tieto parametre závisia od faktorov ako druh lovenej ryby a revír. Na menší revír vám stačí aj kratšia udica a na väčší by bolo vhodné použiť dlhšiu udicu.

 

Navijak

Áno, aj navijakov nájdete na trhu hneď niekoľko. Vyrábajú sa v rôznych modeloch, veľkostiach alebo s rôznym prevedením brzdy. Niektoré navijaky majú prednú brzdu a iné zasa zadnú. Podľa čoho sa teda pri výbere správneho navijaku orientovať? V tomto prípade taktiež platí, že veľkosť navijaku závisí od veľkosti rýb a revíru.

Zdroj: pixabay.com

 

Náväzcový materiál

Bez tejto časti sa takisto nezaobídete. V obchodoch ich nájdete ako šnúry alebo vlasce. Existuje ich niekoľko typov. K dispozícii máte napríklad kaprárske šnúry, sumčiarske, olovené, pletené, nadväzcové, potápavé a mnoho ďalších.

 

Ich farebná škála je naozaj rôznorodá a ich dĺžka býva od 5 do 250 metrov. Na koncovom nadväzci viete použiť rôzne typy šnúrok, vlascov či fluorokarbónových laniek. Nosnosť opäť prispôsobujeme druhu rýb, ktoré sa chystáme uloviť a dĺžku zasa veľkosti revíru.

 

Ďalšie rybárske potreby

Čo takto záťaže? Pri niektorých technikách rybolovu ich potrebujeme viac a pri druhých menej. Aj napriek tomu sú dôležitou súčasťou rybárčenia. Vďaka nim totiž viete vaše nástrahy dostať aj do miest, kam by sa inak nedostali.

Ak už aj nejakého toho sumca alebo kapra chytíte, určite budete chcieť vedieť, aký je veľký a ťažký. V tomto prípade odporúčame pribaliť si so sebou aj meter a . Niektoré majú meter zabudovaný už priamo v sebe, dokonca aj kalkulačku a teplomer.

Taktiež netreba zabúdať na háčiky, rôzne komponenty, atraktanty a nástrahy, vďaka ktorým budete môcť chytiť aj väčšie kúsky. Je toho naozaj mnoho. Ak máte parťáka, ktorý je skúsenejší, nechajte si od neho poradiť. Nikdy neviete, aké tipy a triky od neho dostanete.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre