Nová štúdia vedcov z Yale naznačuje, že cicavce v istom zmysle snívajú o svete, ktorý sa chystajú zažiť ešte predtým, ako sa reálne narodia. Štúdia bola zverejnená vo vedeckom časopise Science a autormi sú Michael Crair a profesor William Ziegler. A ako je to vôbec možné?

Foto od youtube

Vedci to vysvetľujú vlnami aktivity, ktoré vychádzajú z novorodeneckej sietnice u myší ešte skôr ako vôbec otvoria oči. Táto aktivita prestane tesne po narodení a nahradí ju zrelšia sieť nervových prenosov vizuálnych podnetov do mozgu, kde sa informácie ďalej kódujú a ukladajú. „Pri otváraní očí sú cicavce schopné veľmi sofistikovaného správania,“ povedal vedúci štúdie Michael Crair. 

Tím skúmal pôvod vĺn a zaoberal sa tiež mozgom myší tesne potom, ako sa narodia a ešte nemajú otvorené oči. Napokon zistili, že sietnicové vlny prúdia vzorom, ktorý napodobňuje aktivitu, aká by nastala, ak by sa zviera hýbalo v reálnom svete. „Táto aktivita podobná snom má evolučný zmysel, pretože umožňuje myšiam predvídať čo prežijú po otvorení oči a byť pripravenými na svet i jeho hrozby,“ poznamenal Michael. 

Myši sa samozrejme líšia od ľudí v schopnosti rýchlo sa pohybovať vo svojom okolí už krátko po narodení. Deti sú však schopné okamžite detekovať objekty a identifikovať pohyb, napríklad prst pohybujúci sa po zornom poli. Toto tiež naznačuje, že zrakový systém ľudí je pripravený už pred narodením. „Je to ako snívať o tom, čo uvidíš skôr ako otvoríš oči,“ uzavrel a zhrnul jednoducho Michael. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.