Už ste zrejme všetci počuli o dedinke s názvom Čičmany. Ich typické vzory sa objavujú už takmer všade. Od oblečenia na bežné nosenie až po úbory pre profesionálnych športovcov. Folklór je jednoducho našou pýchou a čoraz viac sa derie do povedomia. Veľa ľudí sa snaží o to, aby sa nevytratil, ale práve naopak, snažia sa ho zveľaďovať. Veď toto naše bohatstvo by bol hriech zanedbávať.

Photo by wikimedia

Prvé zmienky o obci sa objavili už v roku 1272. Leží v Žilinskom okrese, kde je aj najvyššie položenou obcou. Nie je to však len taká obyčajná dedinka. Jej bohatstvo spočíva v tom, že sa tam zachovala unikátna starobylá architektúra. V roku 1977 vyhlásili jej dolnú časť za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, práve kvôli ochrane vzácnych domčekov. Ako vyzerajú? Nuž, sú to maľované zrubové drevenice s typickými vzormi. Ľudové tradície tam dlhodobo pretrvávajú a úspešne sa ich darí nielen udržovať, ale aj zveľaďovať.

Photo by wikimedia

Technika, ktorou sa zdobia drevenice, vyšívajú obrázky i napr. ich krásne stroje, sa nazýva geometrická ornamentika.

Photo by flickr
Photo by wikimedia

V Čičmanoch nájdete národopisnú expozíciu, barokovo-klasicistický kaštieľ, barokový kostol Nájdenia sv. Kríža i drevenice so zachovanou ornamentálnou výzdobou. Komplex ľudovej architektúry, ktorý je pozoruhodný jeho zachovalosťou a štýlovou jednotnosťou, vyhlásili v roku 1979 za pamiatkovú rezerváciu.

Photo by wikimedia

V dvoch budovách vám dokonca predstavia spôsob života, miestne zvyky, kroje, šaty a iné kultúrne predmety. Pôvodne žilo v obci viac ako 1200 ľudí, no dnes ich je už len 200. Okrem iného, Čičmany sa rozprestierajú v krásnej prírode, ktorú obklopujú hory. Patria tiež medzi posledné bašty ľudovej tvorivosti, zachovalej architektúry a nekomerčnej ľudovej zábavy.

Photo by wikimedia

Ak však chcete zažiť tamojšiu atmosféru a krásne prostredie, okúste to na vlastnej koži. Je to slovenský skvost, na ktorý môžeme byť právom hrdí. A ako sa hovorí: lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.