Čierne more je slávne vnútrozemské more, ktoré každoročne prijíma množstvo turistov. A niet divu. Toto okrajové more Atlantického oceánu sa rozprestiera medzi východnou Európou a západnou Áziou. Už dlhšiu dobu sa považuje za akúsi legendu i zvláštne miesto. A to najmä kvôli mnohým vlastnostiam, ktoré sú prekvapivo nezvyčajné. Napr. starovekí námorníci považovali Čierne more za ťažko dostupné, pretože jeho brehy boli obývané divokými a nebezpečnými kmeňmi. Prečítajte si niekoľko ďalších faktov o tomto prírodnom úkaze.

black sea fotografia
Foto od EnnyKoeva

Fakt č. 1: Čierne more je domovom krásnej flóry a fauny, tiež tam nájdete viac ako desať malých ostrovov. A tieto ostrovy patria krajinám ako Bulharsko, Ukrajina, Turecko a Rumunsko.

Fakt č. 2: Toto more patrí momentálne k jedným z najpopulárnejších turistických atrakcií celého sveta.

Fakt č. 3: Pôvod názvu zostáva nejasný. Existuje mnoho teórii, ktoré naznačujú niekoľko dôvodov stojacich za názvom. Podľa jedného názoru totiž búrky v zime spôsobujú, že voda v Čiernom mori je čierna. Ďalšia teória naznačuje, že objekty, ktoré sa utopia vo vode, sú po určitom čase taktiež čierne.

Fakt č. 4: Jeden z najzaujímavejších faktov o Čiernom mori sa týka jeho vody. Ide o to, že vo vode je výrazný nedostatok kyslíka. Je tam tiež značný teplotný rozdiel medzi dolnou a hornou vrstvou vody. Spodné vrstvy sú absolútne bez obsahu kyslíka, a preto sa nehýbu.

Fakt č. 5: V Čiernom mori je povolené aj plávanie.

Fakt č. 6: Zaujímavá a zároveň desivá skutočnosť spočíva v tom, že pozostatky mŕtvych i zvyšky lodí a rôznych predmetov pretrvávajú na dne mora oveľa dlhšie, ako v ktoromkoľvek inom. Vzhľadom k povahe nižších vodných vrstiev, ktoré sme už spomínali vyššie, je proces rozkladu značne pomalší.

Fakt č. 7: S vysokými horami a prekrásnymi pobrežiami sa krajiny na pobreží Čierneho mora stávajú cieľovou destináciou pre čoraz väčšie množstvo milovníkov cestovného ruchu. Okrem svojej krásy, historického a archeologického významu, sa po tomto morí plaví aj množstvo výletných lodí.

Fakt č. 8: Podľa morských geológov bolo Čierne more pred 7 000 rokmi sladkovodné jazero.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.