Krásne zvieratká akými sú pandy hrozí už dlhšie vyhynutie. Po svete ich už veľa nebehá, no teraz prichádza plán, ktorý im pomôže zachovať svoj rod.

Čína vytvorí základňu pre pandy trikrát väčšiu ako národný park Yellowstone, aby spojili a podporovali chov medzi existujúcimi divokými populáciami, ktoré sú známe ako notoricky pomalé reprodukujúce zvieratá.

Najmenej 1,6 miliardy dolárov bude použitých počas nasledujúcich piatich rokov na výstavbu národného parku Giant Panda v hornatej juhozápadnej Číne pre tieto národne najobľúbenejšie stvorenia.

wild panda fotografia
Foto od cliff1066™

Plány na park, ktorý by pokryl 27 134 km², boli prvýkrát predložené na začiatku minulého roka vládnucou komunistickou stranou a Štátnou radou.

Doteraz najväčší park Yellowstone bol založený v roku 1872 ako prvý národný park v USA a rozprestiera sa na 8 983 km².

Plány čínskeho parku sú zamerané na to, aby sa divoké pandy, ktoré sú v súčasnosti izolované v niekoľkých rôznych oblastiach provincií Sichuan, Shaanxi a Gansu, zmiešali s ostatnými a treba dúfať, že budú navzájom spolunažívať.

Obrovské pandy majú notoricky nízku reprodukčnú rýchlosť, čo je kľúčový faktor, spolu so stratou biotopov. Sú veľmi zraniteľné a zapísané na červenom zozname ohrozených druhov Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN).

Viac ako 80 percent zo všetkých divokých pand žije v Sichuan, zvyšok v Shaanxi a Gansu.

Financovanie bolo zabezpečené dohodou podpísanou medzi Čínskou bankou a provinčným ministerstvom lesného hospodárstva Sichuan. Banka má zabezpečiť financovanie do roku 2023 a smerovať tak k zmierneniu chudoby medzi ľuďmi žijúcimi v tejto odľahlej oblasti, potrebnou infraštruktúrou a ďalšou konštrukciou potrebnou pre park.

Zdroj: goodnewsnetwork

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.