Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila Čínu po 70 rokoch za oblasť, kde sa už nevyskytuje malária. Prípad s touto infekčnou chorobu tam nebol zaznamenaný počas posledných 4 rokoch a Čína sa tak stala 40. krajinou, ktorá bola vyhlásená za oblasť bez malárie. 

Foto od Wikimedia

Stalo sa tak len dnes (30.6.) po tom, čo tím expertov navštívil krajinu, aby zistil či sa tam naozaj nevyskytujú aktívne prípady s maláriou. Generálny riaditeľ WHO, Tedros Ghebreyesus, povedal: „Blahoželáme občanom Číny k zbaveniu sa malárie. Tento úspech prišiel po rokoch tvrdej práce. Je to tiež ďalší dôkaz toho, že budúcnosť bez malárie je možná.“

WHO vydá takéto osvedčenie iba vtedy, ak krajina preukáže dôveryhodnými dôkazmi, že prenos malárie bol zastavený a na celom území sa nevyskytol ani jediný prípad najmenej za posledné tri roky. A musí tiež preukázať schopnosť udržať takýto stav. Je to úspech aj z toho dôvodu, že Čína kedysi hlásila milióny nakazených za jeden rok. Ešte v 40. rokoch minulého storočia sa vyskytlo za rok aj 30 miliónov prípadov. Do 90. rokov sa ich počet znížil na 117 000 prípadov ročne a do roku 2003 ich bolo len 5 000. 

Foto od Wikimedia

Krajina bola zároveň jednou z prvých, ktoré testovali použitie sieti ošetrených insekticídmi pre účely prevencie pred chorobou. Tento rok bol za oblasť bez malárie vyhlásený aj Salvádor. Obe štáty sa tak pridali k ďalším krajinám ako napríklad Alžírsko, Argentína, Paraguaj či Uzbekistan. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.