Čína vyvíja nové inteligentné mesto, ktoré bude riadené výhradne umelou inteligenciou. Obyvateľom žijúcim v AI City a ich návštevníkom bude slúžiť inteligencia, ktorá pomocou senzorov a zariadení zhromaždí informácie o nich. Zatiaľ čo zakladatelia mesta tvrdia, že projekt s názvom Cloud Valley je navrhnutý tak, aby poskytoval vyššiu životnú úroveň, iní vyjadrili obavy z možných problémov v oblasti ochrany súkromia.

Dánska architektonická spoločnosť BIG a čínska technologická spoločnosť Terminus odhalili svoje plány na vybudovanie Smart City v čínskom meste Chongqing na juhozápade Číny, a to počas online technologickej konferencie Web Summit minulý týždeň.Keď sa naše prostredie stane vnímavým a vnímajúcim, môžeme tento druh plynulosti skutočne otvoriť, pretože AI dokáže rozpoznať prichádzajúcich ľudí. Môže to teda otvoriť dvere ľuďom, aby nemuseli hľadať svoje kľúče,“ povedal zakladajúci partner spoločnosti BIG, Bjarke Ingels.

AI bude zhromažďovať informácie o obyvateľoch z ich zariadení pripojených k sieti WIFI v snahe automaticky reagovať na ich potreby. Cloud Valley má byť mesto o veľkosti 200 futbalových ihrísk.Keď na domy dopadá slnečné svetlo, okná spální upravujú ich nepriehľadnosť tak, aby to umožňovalo prirodzenému svetlu prebúdzať ospalých obyvateľov. Len čo svetlo zaplní miestnosť, vyberie vám robot Titan vaše raňajky, zladí váš outfit s počasím a predstaví celý program vášho dňa,“ píše sa na webovej stránke.

Eva Blum-Dumontet, vedúca výskumná pracovníčka v britskej advokátskej skupine Privacy International však varovala, že inteligentné mestá môžu predstavovať obrovskú hrozbu pre ľudské práva, ak vlády neprijmú opatrenia na obmedzenie dohľadu.Musíme sa napríklad opýtať aj to, aký vplyv bude mať mesto na ľudí, ktorí nemusia byť technicky gramotní,“ uviedla Eva. Toto riziko je o to väčšie, že neexistuje právny rámec, ktorý by obmedzoval prístup vlád k údajom zhromaždeným súkromnými spoločnosťami. Zatiaľ čo Smart City znie ako niečo priamo z epizódy Black Mirror, Čína už teraz má množstvo reštaurácií a tovární obsadených robotmi.

 

Zdroj

Foto: youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.