Lekár z čínskeho mesta Wu-chan bol predvolaný a obvinený políciou zo šírenia klebiet, pretože ešte pred vypuknutím epidémie spôsobenej koronavírusom varoval, že jeho pacienti majú príznaky podobné inému vírusu z minulosti (SARS). Po vypuknutí epidémie priznal, že už je nakazený aj on.

Foto od Facebook

Doktor Li Wenliang v skupinovom chate napísal svojim študentom, že sa ocitol medzi pacientmi s podobným ochorením ako bol vírus SARS, ktorý vypukol v roku 2003 a spôsobil smrť okolo 800 ľudí. V tom čase bolo nakazených ešte iba 7 ľudí. Doktor napísal: „Potvrdilo sa 7 prípadov s vírusom SARS.“ Po tomto príspevku na sociálnej sieti ho ale polícia vyhľadala a prinútila ho podpísať tzv. oficiálny kritický list. Li, ktorý pracuje v jednom z hlavných stredísk v meste Wu-chan, kde pracujú s nakazenými pacientmi podpísal list, v ktorom sa uvádza, že vážne narušil sociálne siete a spôsobil paniku. A to aj napriek tomu, že vírus v čase obdržania listu zabil už vyše 300 ľudí.

Samotnému Liovi bol diagnostikovaný vírus po tom, ako aktívne pracoval na liečbe pacientov. Jeho rodičom bolo neskôr taktiež diagnostikované toto ochorenie. Polícia vo Wu-chane 1. januára oznámila, že potrestali osem ľudí, resp. doktorov za strašenie pacientov v meste. O osem dní neskôr však už štátny pracovník v Číne potvrdil, že ochorenie ľudí spôsobil zmutovaný kmeň koronavírusu. S rozšírením nového koronavírusu do celého sveta Najvyšší ľudový súd v Číne – čiže najvyššia autorita v krajine – kritizoval políciu za to, ako zaobchádzali s lekármi. Polícia sa však následne vyjadrila, že lekári neboli nijako pokutovaní alebo vzatí do väzby a išlo len o ich poučenie a kritizovanie.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.