Ľudia a ich psychika nás kedykoľvek môže fascinovať a inak to nie je ani v tomto prípade. Možno Vám niečo hovorí výraz Obsedantno-kompulzívna porucha (ďalej OCD – Obsessive compulsive disorder). Ak nie, pre priblíženie tohto termínu si môžeme predstaviť seriál Monk, alebo postavu Sheldona Coopera z Téorie veľkého tresku. Stále nič?

Čo OCD vlastne znamená a aké sú jej príznaky?

OCD sa vyznačuje hlavne ťažkými obsesiami a nátlakom na myseľ človeka, ktoré sú naozaj veľmi závažné. Obsesie sú pretrvávajúce, rušivé, nežiaduce a znepokojujúce nekontrolovateľné myšlienky alebo impulzy. Spôsobujú úzkosť alebo nepohodlie, ktoré významne zasahujú do normálneho života.

Ľudia s OCD, ktorí sú posadnutí choroboplodnými zárodkami, nemôžu prestať premýšľať o tom, že sú kontaminovaní a dokonca sa vyhýbajú kontaktu s verejnosťou. Iní sa zas cítia nútení vykonávať opakované akcie, alebo tzv. rituály. Napríklad osoba so strachom z votrelcov môže opakovane kontrolovať zámky dverí, aby sa ubezpečila, že sa k nej nikto nedostane. Väčšina by sa však dala definovať aj ako extrémni perfekcionalisti, čo však nevylučuje ťažké psychické problémy.

lieky
Foto od schnappischnap

Hoci väčšina ľudí s OCD si uvedomuje, že ich posadnutosť je nerozumná, veria že jediný spôsob, ako zmierniť ich úzkosť, je vykonať veci „čo im káže ich myseľ“. Bohužiaľ, je to len dočasné riešenie a končí posilňovaním posadnutosti a vytvára postupne zhoršujúci sa cyklus správania OCD.

Zaujímavosti a fakty o Obsedantno-kompulzívnej poruche

1. Daniel Radcliffe, Cameron Diaz, Leonardo DiCaprio, Megan Fox a Justin Timberlake – to sú mená celebrít a slávnych osobností, ktorí naozaj žijú s touto poruchou.

2. Ľuďom je diagnostikovaná OCD, keď majú priemerne 19 rokov. Môže sa však prejaviť v akomkoľvek veku. U jednej tretiny dospelých pacientov sa príznaky začínajú v detstve, alebo dospievaní.

3. V USA čelí OCD 1 zo 40 dospelých a 1 zo 100 detí.

4. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie úzkostné poruchy, ako napríklad OCD, sú vo vyspelých krajinách rozšírenejšie ako v rozvojových krajinách.

5. Pokiaľ niekto vo Vašej rodine trpí OCD, máte predispozíciu trpieť ňou aj vy. Je totiž do istej miery dedičná. Postihuje však len 2% populácie, takže sa veľmi nemusíte báť.

6. Rovnako ako pri iných úzkostných poruchách sa odborníci domnievajú, že OCD môže byť tiež spojené s hladinami serotonínu v mozgu a taktiež so stresom, alebo prekonaním istých chorôb.

7. Len málo pacientov s OCD reagovalo na placebo, na rozdiel od pacientov s depresiou. Tí na placebo lieky pozistívne reagujú až v 30-40%.

Obsedantno-kompulzívna porucha

Aj keď je to ťažké, nádej na vyliečenie je obrovská

Príliš často ľudia s Obsedantno-kompulzívnou poruchou trpia v tichosti, nevediac že ich symptómy sú spôsobené neurobiologickým problémom. Tiež nie je nezvyčajné, aby osoba s OCD mala aj klinické depresie, záchvaty paniky alebo oboje.

Rovnako ako iní, sa však ľudia s OCD môžu naučiť zvládnuť svoje príznaky. Vhodná liečba spôsobuje zmeny v mozgu tým, že oslabuje staré neurologické dráhy a posilňuje nové, čo umožňuje fungovať normálnejšie. Našťastie výskum neustále poskytuje nové informácie o hľadaní spôsobov na pochopenie a liečbu OCD.

Prognóza pre ľudí trpiacich OCD je momentálne viac nádejná, ako kedykoľvek predtým. To teda znamená, že ľudia ktorí trpia touto poruchou, môžu žiť normálnym a plnohodnotným životom…

zdroje: dosomethingbeyondocdntnlanxietyfound

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.