Jedným z najčastejších problémov žien, ktoré sa chystajú stať sa matkami (nezáleží na tom, či ide o prvý, druhý alebo tretí pôrod), je dlhý čas nosenia bábätka i ťažký čas strávený na pôrodnej sále. Narodenie dieťaťa je úplne osobitným a dôležitým okamihom v živote ľudí. Okolo neho je však niekedy toľko tabu, že namiesto pozitívnych myšlienok a povzbudenia, väčšina ľudí vyjadruje skôr pochybnosti a obavy. A to matkám nepomáha.

Počuli ste už o hypnopôrode?

Ako prvý s ním prišiel britský pôrodník Grantly Dick-Read v roku 1930, pričom podrobne sa ním zaoberal až v roku 1942 vo svojej vlastnej knihe s názvom „Pôrod bez strachu“. Modernú techniku tohto spôsobu pôrodu však vyvinula hypnoterapeutka Marie Mongan až o takmer 50 rokov neskôr, v roku 1989. Základný princíp tejto filozofie vychádza z presvedčenia, že každá žena má v sebe silu vyzvať svoj prirodzený materský inštinkt, aby porodila dieťa s radosťou a potešením, spôsobom, ktorý najviac odráža prírodu. Matka je tak presvedčená, že to nemusí byť nepríjemný a bolestivý proces. 

A ako to vyzerá v praxi?

Táto metóda sa zameriava na sériu rôznych tried hypnózy, ktoré učia ženy hlboké relaxačné a vizualizačné zručnosti. Účelom je, aby nastávajúca matka sa zbavila svojich obáv a zároveň presvedčila vlastnú myseľ prostredníctvom meditácie, vedených snímok a hlbokého dýchania, že pôrod je životná skúsenosť. Kontrakcie sa stávajú „maternicovými vlnami“, zatiaľ čo tlačenie sa stáva „pôrodným dýchaním“. Učí to ženy, ako si predstaviť pozitívne a relaxačné scenáre. Napríklad pomocou techniky strieborných rukavíc, v ktorej si ženy predstavujú, že si obliekajú strieborné rukavice, ktoré spôsobujú, že sa ich ruka mrví, znecitliví a relaxuje. 

Výhody pôrodu bez strachu

Podľa výsledkov z roku 2005 až 2010, ktoré vykonal istý inštitút je zrejmé, že ženy, ktoré použili túto techniku, zažili menšiu bolesť, nemuseli odviesť tak tvrdú prácu pri pôrode a menej času strávili v rekuperačnej hospitalizácii. Úspech týchto výsledkov samozrejme závisel aj od kurzu, ktoré matky vykonávali počas prvého alebo druhého trimestra tehotenstva.

Účinnosť hypnózy

Podľa štúdie uverejnenej v časopise American Journal of Clinical Hypnosis je hypnóza užitočná pri pomoci tehotným ženám počas pôrodu, ale aj po pôrode. Zistilo sa to po analýze kontrolnej skupiny a experimentálnej skupiny.

Tento spôsob pôrodu si vyskúšali aj hviezdne ženy

Medzi svetovo známe hviezdy, ktoré využili hypnopôrod patria aj také ženy ako Kate Middleton, Jessica Alba, Angelina Jolie, Tiffani Thiessen či Busy Philipps. Avšak, pozor na fakt, že tento spôsob pôrodu sa odporúča iba zdravým matkám, ktoré nemajú žiadne zdravotné problémy a nehrozí im žiadne riziko.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside.com

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.