Určite ste už už počuli diskusie o tom čo by váš pes mal a nemal jesť. Často sa názory nezhodujú a ešte častejšie sú často podložené nejakým mýtom. Preto si v článku popíšeme niekoľko potravín, ktoré sú často v horúcej diskusii o tom či ich môžu papať psy alebo nie.

Čo môže a nemôže jesť pes: zelenina a ovocie

Jednou skupinou sú rôzne druhy zeleniny a ovocia. Popíšeme si niektoré druhy ovocia a zeleniny z hľadiska podávania vášmu psiemu parťákovi.

Avokádo

Zatiaľ čo avokádo môže byť zdravou maškrtou pre majiteľov psov, psom by sa nemalo podávať vôbec. Kôstka, šupka a listy avokáda obsahujú perzín, toxín, ktorý u psov často spôsobuje zvracanie a hnačku. Mäsité vnútro plodu nemá toľko persínu ako zvyšok rastliny, no pre psov je toho stále príliš veľa.

Hrozno a hrozienka

Psy by nikdy nemali jesť hrozno. Hrozno a hrozienka (sušené hrozno) sa ukázali ako veľmi toxické pre psov bez ohľadu na plemeno, pohlavie alebo vek psa. V skutočnosti je hrozno také toxické, že môže viesť k akútnemu náhlemu zlyhaniu obličiek. (1) (2)

Cibuľa

 

Cibuľa, pór a pažítka sú rastliny, ktoré sú jedovaté pre väčšinu domácich zvierat, najmä pre mačky. Jedenie cibule môže spôsobiť prasknutie červených krviniek vášho psa a môže tiež spôsobiť zvracanie, hnačku, bolesť žalúdka a nevoľnosť. Otrava cibuľou je závažnejšia u japonských plemien psov ako Akitas a Shiba Inus, ale všetci psi sú na ňu veľmi náchylní.

Cesnak

Cesnak obsahuje chemikálie nazývané tiosírany, ktoré sú pre psov toxické. Tiosulfáty môžu poškodiť červené krvinky vášho psa a viesť k anémii. Konzumácia cesnaku môže u psov viesť aj k príznakom, ako je vracanie a hnačka.(3)

Zemiaky

Tie sú často diskutované. Naznalí majitelia chlpáčov sa aj často boja, keď vidia, že sú obsiahnuté v psích granuliach. Ale psy môžu jesť obyčajné zemiaky-varené.

Nikdy by ste však psa nemali kŕmiť surovými zemiakmi. Surové zemiaky obsahujú solanín, zlúčeninu, ktorá je toxická pre psov. Varením zemiakov sa znižuje ich hladina solanínu. Preto a ich nájdete v krmive pre psov ničoho sa nebojte už prešli tepelnou úpravou.

Iné

 

Ovocie a zelenina ako jablká, hrušky, listový špenát, melón (bez jadierok), čučoriedky, černice, mrkva a podobne. Sú vhodné pre chlpáčov. Dokonca sú skvelou prílohou v BARF stravovaní. Také nakrájané jablko alebo mrkva je skvelou odmenou pre psíka. Rozhodne lepšou ako kilá piškót. Čerešne sú tiež možné – len ich odkôstkujte. Kôstky obsahujú kyanid a pri veľkom množstve by mohli spôsobiť problémy. Banán je tiež veľmi obľúbenou pochúťkou – najmä pre obľúbencov sladkého.

Surové mäso a kosti

V podstate všetko mäso a kosti sú vhodné pre psy. ALE! V surovom stave. Vždy! Žiadne reči typu – kuracie kosti z pečeného kučaťa sú mäkké to je v pohode. Nie nie je. Každá tepelne upravená kosť sa vie štiepiť a zapichovať. Preto len surové. Pričom tie uvarené namajú ani žiadnu výživovú hodnotu.

Aké mliečne výrobky nemôže alebo môže jesť pes ?

Toto je veľmi ošemetná skupina potravín. Laktóza ako taká nie je pre dospelé šelmy dobrá. Ale existujú nejaké výnimky a pravidlá.

Čerstvé mlieko

Nepodávajte svojmu psovi ani mačke. Mohlo by ľahko spôsobiť hnačky, prípadne zvracanie. Áno aj u mačiek nie je fajn podávať misku plnú mliečka – jasnú že chutí, je to sladké, ale nie vhodné pre šelmí žalúdok.

Tvaroh

Narozdiel od čerstvého mlieka je vhodný pridávať napríklad do BARF stravy psov. Dodáte potrebné kalcium a bielkoviny. Ale tiež nie vo veľmi veľkom množstve. Podobne je na tom jogurt. Samozrejme rozprávame sa o nesladenej, neochutenej verzii.

Môže jesť pes orechy ?

Ktoré ako. Nie všetky sú ideálne, ale niektoré druhy sú v poriadku.

Makadamové orechy

Psy by nikdy nemali jesť makadamové orechy. Obsahujú neznámy toxín, ktorý môže viesť k vracaniu, svalovej slabosti, tras, hypertermii a depresii, keď ich psy konzumujú, dokonca aj v malých množstvách (4). Okrem toho majú vysoký obsah tuku, ktorý môže zvýšiť hladinu triglyceridov vášho psa a potenciálne viesť k pankreatitíde.

Kešu

Obyčajné, nesolené a pražené kešu orechy sú pre bezpečnosť psov, aby ich jedli s mierou. Kešu oriešky však majú vysoký obsah tuku a majú nadmernú konzumáciu môžu viesť k zvýšeniu telesnej hmotnosti a pankreatitídy.

Lieskové orechy

Hoci orechy nie sú toxické, škrupiny lieskových orechov sú extrémne tvrdé a môžu spôsobiť dusenie a zranenie.

 

Slovo na záver

Všetky potraviny, ktoré sú vhodné pre vášho psa, mu podávajte s mierou. Nič netreba preháňať. Ovocie a zelenina je skvelá pochúťka a odmena zároveň. A tiež dobrým zdrojom vitamínov. Vyhýbajte sa nevhodným potravinám ako avokádo, pečené a varené kosti či čerstvé mlieko. A smažené cibuľové krúžky si nechajte pre seba.

 

 

(1)Acute renal failure in dogs after the ingestion of grapes or raisins: a retrospective evaluation of 43 dogs (1992-2002) – PubMed (nih.gov)

(2)Fruits and Vegetables Dogs Can or Can’t Eat – American Kennel Club (akc.org)

(3)Some food toxic for pets – PMC (nih.gov)

(4)Weakness, tremors, and depression associated with macadamia nuts in dogs – PubMed (nih.gov)

7 Human Foods That Can Be Fatal to Dogs (healthline.com)

 

Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.