Čo môže urobiť jedna osoba za 10 rokov? Napríklad tento chlapík vysadil 152 miliónov mangrovníkových stromov

7034

Myslíte si, že jeden človek je len kvapka v mori a sám toho veľa zmeniť nemôže? Tak sa neuveriteľne mýlite. Skvelým príkladom na vyvrátenie tohto tvrdenia je chlapík menom Haidar el Ali.

Ide o politika na dôchodku, ktorý pochádza zo Senegalu a už niekoľko rokov sa venuje vysádzaniu mangrovníkov. Robí to od roku 2009 a odvtedy došlo k jednému z najúžasnejších úspechov v histórii moderného rozsiahleho zalesňovania. Vďaka jednému jedinému chlapíkovi sa podarilo obnoviť celý senegalský mangrovníkový les. Lesy sú jedným z najodolnejších biotopov na našej planéte a zároveň jedným z najvyužívanejších. Odkedy vedecká komunita začala povzbudzovať výsadbu stromov, aby sa obnovili stratené lesné ekosystémy, niektorí veľmi odhodlaní ľudia začali konať a dosiahli pozoruhodné výsledky.

Bez názvu 7
Foto od youtube

Tento 67-ročný bývalý senegalský minister ekológie bol schopný zhromaždiť miestnych občanov, aby mu pomohli vysadiť 152 miliónov mangrovníkov a spoločne sa im podarilo vytvoriť skutočne krásny pobrežný mangrovníkový les pokrývajúci stovky kilometrov štvorcových – jeden z najväčších svojho druhu na svete.

Raj pre kraby a iné zvieratá

Jean Francois Bastin a kol. odhadujú, že 1 bilión hektárov dodatočného lesného porastu na Zemi by absorbovalo 25% všetkého uhlíka, ktorý v súčasnosti znečisťuje atmosféru. Pretože mangrovníky a iné útvary pobrežnej vegetácie ukladajú obrovské množstvo uhlíka vo svojich ponorených koreňových systémoch, patria medzi najdôležitejšie ekosystémy našej planéty. Pomáhajú filtrovať odtok riečneho bahna a zároveň absorbujú nápor prílivových vĺn a tsunami. Poskytujú tiež niektoré z najcennejších biotopov pre vtáky, hmyz, bezstavovce, kôrovce, plazy, ryby a dokonca aj opice.

Vo videohovore s BBC Haidar opísal, ako bol pôvodný mangrovníkový les v južnom Senegale narušený ešte v 80. a 90. rokoch, keď národ začal stavať cesty, ktoré odkláňali alebo ukončili tok riek.V tom čase samozrejme neexistovali žiadne štúdie vplyvu na životné prostredie,“ dodal. Momentálne sa však už zver vracia do tejto oblasti. „Mangrovníkový les je fantastický ekosystém, ktorý priťahuje dážď a je vedecky známe, že toto bahno zachytáva metán a že listy zachytávajú CO2. Som pripravený vysádzať každý deň, celý večer, celý svoj život,“ uzavrel chlapík.

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre