Japonsko je známe svojimi skvelými vynálezmi, ale nezostáva len pri veľkých veciach. Aj malé každodenné veci, ako napríklad nálepky na automobiloch ľudí starších ako 70 rokov ukazujú, že občania Japonska majú s vlastnými občanmi vždy dobre úmysly. Takéto malé aj väčšie veci uľahčujú a zlepšujú život mnohým ľuďom. Čím všetkým sa ešte môžu v tejto krajine pochváliť sa už dozviete nižšie.

Nálepky na autách zdravotne postihnutých ľudí sú iné ako vo zvyšku sveta. Japonsko sa totiž rozhodlo pre symbol štvorlístka namiesto človeka sediaceho na invalidnom vozíku. Chcú tým poukázať na jedinečnosť týchto ľudí a nie na ich nedostatok.

Takúto značku používajú na svojich autách starší ľudia. Odporúča sa používať ľuďom za volantom starším ako 70 rokov. Tí vodiči, ktorí majú viac ako 75 rokov sú ale povinní túto značku na aute mať.

Vyhrievané WC s umývadlom je vybavené aj umývadlom, v ktorom si po použití toalety umyjete ruky. Táto voda sa následne použije na budúce spláchnutie.

Braillovo písmo majú na každodenných predmetoch, napríklad na plechovkách, nápojoch, gombíkoch na toalete, mapách, sedadlách, či automatoch na mince a mnohých iných veciach.

Majú špeciálne chodníky, ktoré zľahčujú život nevidiacim. Tieto čiary sú žlté, aby ich videli ľudia so zlým zrakom, zatiaľ čo dlhé pruhy majú pomôcť úplne nevidiacim ľuďom s vodiacou paličkou.

Držiaky na dáždniky so zámkom sú v niektorých mestách krajiny bežné. Vďaka ním sa môžete po budove pohybovať ľahšie a nemusíte sa báť, že vám dáždnik niekto ukradne.

Verejné telefónne búdky sú prístupné aj ľuďom na vozíčku. Aj v súčasnosti, keď sú smartfóny široko používané, si Japonsko stále zachováva svoje telefónne automaty pre prípad prírodných katastrof. Tieto verejné telefóny sú umiestnené tak, aby vyhovovali aj ľuďom na invalidných vozíkoch.

Pri cestách sú pripravené žlté vlajky pre deti, aby bezpečne prešli cez rušné cesty. Keďže deti v Japonsku často cestujú samé, tak prechádzajú cez cestu bez dozoru dospelých, čo nie je práve bezpečné, a tak majú takéhoto pomocníka v podobe vlajky.

Balené potraviny otvoríte bez akýchkoľvek problémov, pretože obaly sú už vopred pripravené na jednoduché otvorenie.

Japonci sa dokonca môžu pochváliť taškami, ktoré môžu jelene bez problémov zjesť. Sú totiž vyrobené z kartónov a ryžových otrúb, aby jelene v japonskej Nare nejedli plastové obaly. 

Tehotné ženy nosia špeciálne odznaky. Tieto prívesky slúžia na to, aby ostatní v hromadnej doprave vedeli, že ide o tehotnú ženu a uvoľnili jej miesto.

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.