V dnešnom diele zaujímavostí sa dozviete, čo sa stane s magnetom ak ho zohrejete a tiež aj to, aký trest dostanete, ak zotnete kaktus v Arizone.

 

,,Ak je magnet vystavený vysokým teplotám, jemná rovnováha medzi teplotou a magnetickými doménami je destabilizovaná. Pri teplote okolo 80 °C magnet stratí svoj magnetizmus a natrvalo sa demagnetizuje, ak je vystavený tejto teplote po určitú dobu.“

,,Keďže ľudia zmenšujú biodiverzitu výrubom lesov a budovaním väčšej infraštruktúry, zvyšujú riziko pandémie chorôb, ako je COVID-19. Mnohí ekológovia to tušili už dlho, no nová štúdia pomáha odhaliť prečo. Zatiaľ čo niektoré druhy vymierajú, tie, ktoré majú tendenciu prežívať a prosperovať napríklad potkany a netopiere sú s väčšou pravdepodobnosťou hostiteľmi potenciálne nebezpečných patogénov, ktoré môžu spôsobiť skok k ľuďom. Analýza približne 6 800 ekologických komunít na 6 kontinentoch prispieva k rastúcemu počtu dôkazov, ktoré spájajú trendy ľudského rozvoja a straty biodiverzity s prepuknutiami chorôb.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.