Mnoho ľudí zápasí s čiernymi bodkami a zväčšenými pórmi na nohách a trápi to najmä ženy. Tento stav sa nazýva “jahodové nohy” kvôli červenkastej pokožke a malým tmavým škvrnám podobajúcim sa na semienka jahody. Škvrny sú v podstate vlasové folikuly alebo zväčšené póry, ktoré obsahujú zmes oleja, baktérií a odumretej pokožky. Ak vás takáto pokožka trápi po holení, tak je to zväčša spôsobené vzduchom, ktorý sa dostane do kontaktu s olejom, ktorý oxiduje a stmavne.

Holenie

, Čo spôsobuje nepríjemný výzor “jahodovej pokožky” a ako sa toho zbaviť?

Aj keď sú “jahodové nohy” považované za genetický stav a vyskytujú sa najčastejšie u ľudí s hustejšími chlpmi, tak holenie je jedným z hlavných dôvodov tohto nepríjemného stavu. Ak sa holíte starou žiletkou alebo bez holiaceho krému, tak popálenie žiletkou môže spôsobiť podráždenú pokožku. V reakcii na podráždenie pokožka okolo vlasového folikulu stmavne a na nohách sa objavia bodky.

Folikulitída

, Čo spôsobuje nepríjemný výzor “jahodovej pokožky” a ako sa toho zbaviť?

Folikulitída je bežný kožný stav, pri ktorom sa zapália vlasové folikuly. Má veľa foriem a môže mať za následok výzor jahodovej pokožky. Mierna forma folikulitídy je spôsobená žiletkami. Vedie to k zarastaniu chĺpkov a môže to spôsobovať tento nepríjemný vzhľad pokožky.

Suchá pokožka

, Čo spôsobuje nepríjemný výzor “jahodovej pokožky” a ako sa toho zbaviť?

Aj keď príliš suchá pokožka nespôsobuje stmavnutie pórov, tak spôsobuje to, že ste zraniteľnejší voči popáleniu a podráždeniu žiletkou či holiacim strojčekom. Suchosť pokožky tiež zviditeľňuje tmavé bodky. Vzhľad jahodových nôh sa totiž vyvinie oveľa ľahšie, keď je pokožka suchá a chýba jej vlhkosť.

Keratóza pilaris

, Čo spôsobuje nepríjemný výzor “jahodovej pokožky” a ako sa toho zbaviť?

Ide o bežný stav pokožky, kedy na pokožke vidieť suché škvrny a drobné hrčky, zvyčajne na sa to objavuje na ramenách, stehnách, lícach alebo dokonca zadku. Je to spôsobené nahromadením keratínu a vytvorí sa zátka, ktorá blokuje otvorenie vlasového folikulu, čo môže mať za následok “jahodovú pokožku”. Keratóza pilaris sa objavuje, keď je pokožka príliš suchá a častejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí žijú v prostredí s nízkou vlhkosťou vzduchu alebo často plávajú v bazénoch, ktoré obsahujú veľa chemikálií.

Spôsoby ako sa zbaviť jahodovej pokožky

Hoľte sa správne

Pred holením navlhčite pokožku, aby ste ju zjemnili a aplikovali holiaci krém alebo gél. Nezabudnite si nohu opláchnuť po každom potiahnutí žiletkou a uistite sa, že pravidelne používate novú čepeľ, aby ste minimalizovali podráždenie. Holiaci strojček ťahajte v smere, v ktorom chlpy rastú, teda smerom dole.

, Čo spôsobuje nepríjemný výzor “jahodovej pokožky” a ako sa toho zbaviť?

Venujte sa nohám

Pravidelne odstraňujte odumretú pokožku, čo vám uľahčí rast nových chĺpkov. Pomáha to najmä predchádzať zarasteným chĺpkom a môže to znížiť výskyt nepríjemnému vzhľadu pokožky. 

Profesionálne zaobchádzanie

Ak domáce prostriedky nie sú účinné, tak je dobre nechať sa profesionálne ošetriť odborníkom. Ten vám pomôže zbaviť sa výzoru jahodovej pokožky, čo zväčša robí pomocou elektrolýzy alebo laserovej terapii. Elektrolýza zabraňuje zarastaniu chĺpkov a môže znížiť pravdepodobnosť vzniku nie práve peknému výzoru pokožky. Laserová terapia je bezpečná metóda na odstraňovanie chĺpkov.

, Čo spôsobuje nepríjemný výzor “jahodovej pokožky” a ako sa toho zbaviť?

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.