Vegánstvo je najradikálnejšou formou vegetariánstva, ktorá úplne vylučuje spotrebu živočíšnych produktov. Hlavným dôvodom prečo sa niekto rozhodne byť vegánom je zväčša etika, pretože vegáni nechcú, aby zvieratá trpeli a uhynuli len preto, aby uspokojili potreby ľudstva. Mnoho predstaviteľov vegánskeho hnutia naliehavo vyzýva všetkých ľudí, aby upustili od živočíšnej stravy. A predstavte si, žeby sa ich prianie splnilo – je táto perspektíva skutočne tá najlepšia?

Čo všetko by sa zmenilo, ak by sa všetci stali vegánmi?

Obrovské množstvo túlavých hospodárskych zvierat

Bohužiaľ, prepustenie hospodárskych zvierat a hydiny do prírody nie je také ľahké, ako sa zdá. Aj keď sa niektoré z nich, napríklad ovce alebo ošípané, môžu nejakým spôsobom prispôsobiť životu vo voľnej prírode, tak je nepravdepodobné, že si budú nažívať s ostatnými zvieratami.

Ale aj za predpokladu úspešnej adaptácie v prírode je nepravdepodobné, že by boli tieto zvieratá dobre kŕmené a zdravé. Nemusíme ísť ďaleko za príkladmi – pozrite sa ako žijú kravy v Indii (obrázok vpravo). V tejto krajine sú totiž posvätné a často si musia hľadať samé jedlo medzi odpadkami. Vo všeobecnosti je absolútna väčšina domácich zvierat príliš závislá od ľudí a je tak nepravdepodobné, že by prežili sami. Prepustenie zvierat na slobodu by teda znamenalo vystaviť ich pomalej smrti.

Existuje aj ďalšia cesta, a to vytvorenie rezervácii, na čo by však bolo potrebných množstvo peňazí, vrátane ľudských zdrojov.

Vážne ekonomické problémy

Je vysoko pravdepodobné, že po prechode celého ľudstva na vegánsku stravu a životný štýl by sa hospodárstvo niektorých krajín jednoducho zrútilo. Farmy by boli zničené, pretože nie všetky z nich budú schopné dostatočne rýchlo zmeniť výrobu, napríklad prejsť na pestovanie zeleniny, ovocia či obilnín.

Je možné, že prechod na nový spôsob života by bol menej bolestivý, ak by bol implementovaný postupne. Ale kto vie ako dlho by to vydržalo? Okrem iného niektorí obyvatelia chudobných krajín ani len nerozmýšľajú o tom čo jedia, najdôležitejšie pre nich je, že si niečo zoženú a nezostanú hladní.

Ekológia by sa zmenila

Hneď ako sa zníži počet kusov hovädzieho dobytka, výrazne sa znížia aj emisie metánu v atmosfére. A pozemky, na ktorých sa pasú zvieratá alebo pestuje pre ne potrava, by už viac neboli využívané. Je však možné, že pôda by bola opäť využívaná na pestovanie zeleniny a obilnín. Tu je ale potrebné poznamenať, že pestovanie takýchto potravín je nemožné bez použitia krutých opatrení kvôli niektorým zvieratám. Hovoríme o vyhladzovaní hlodavcov, pretože ako inak môžeme chrániť plodiny? 

Ovplyvnilo by to celkové zdravie obyvateľstva

Podľa niektorých štúdií vegánska strava znižuje riziko vzniku cukrovky typu II, hypertenzie, srdcových chorôb a niektorých druhov rakoviny. K chudnutiu prispieva aj vegánska strava. Znamená to však, že všetci vegáni sú absolútne zdraví ľudia? Ako sa ukázalo, nie je to úplne pravda. Ak majú vegetariáni nevyváženú stravu, môže sa u nich vyvinúť nedostatok životne dôležitých látok ako sú bielkoviny, vápnik, zinok, železo, vitamín D3 a vitamín B12, čo môže viesť k náchylnosti na súvisiace ochorenia.

Pravdou tiež je, že odmietnutie živočíšnych produktov nie vždy zaručuje, že budete pomalšie starnúť. Je potrebné poznamenať, že niektorí ľudia jednoducho nedokážu konzumovať výlučne vegánsku stravu z dôvodu alergií na sóju, orechy, pšenicu a ďalšie potraviny. Osobitná pozornosť by sa mala venovať aj výžive malých detí, najmä dojčiat. Väčšinou ich jediným zdrojom výživy je materské mlieko. Problém je, že niektorí rodičia sa snažia už odmalička vychovať „pravého vegána“ tak, že sa ho snažia kŕmiť zeleninovým „ekvivalentom“ mlieka. Bohužiaľ, niektoré z takýchto prípadov skončili tragicky.

V každom prípade je potrebné vedieť, že človek potrebuje počas rastu dostatočné množstvo bielkovín a ďalších látok na správny vývoj, na čo by rodičia mali dbať.

Ľudia sa dokonca snažia urobiť vegána zo svojich psíkov

Na fotografii nižšie môžete vidieť psa, ktorého majiteľka kŕmi výlučne vegánskym jedlom. Žena samozrejme hovorí, že to je pre neho tá najlepšia strava. Používatelia internetu s ňou však nesúhlasia a tvrdia, že takáto kaša zo zeleniny a semien môže domácemu maznáčikovi spôsobiť alergie, hnačku, nadúvanie a ďalšie problémy. Aj keď psy, rovnako ako ľudia, sú všežravce a mohli by byť teoreticky vegánmi bez väčších problémov (opäť je to kontroverzné vyhlásenie, keďže nikto nevykonal seriózny výskum v tejto oblasti), tak napríklad mačky sú dravcami, ktoré potrebujú živočíšnu výživu. 

Na záver už len dodáme, že je na každého zvážení čo bude jesť a aký si zvolí životný štýl, no každopádne je potrebné pozrieť sa na každú tému z viacerých uhlov pohľadu a následne si vybrať to najlepšie.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

  1. A nejake pozitiva sa nenašli? Celkovo mi tento clanok pride dost zameraný proti veganstvu a slabo spracovaný. Autorka by mohla dobuducna viac popracovat na researchi a priniesť všeobecnejší pohlad aj co sa tyka dopadu na ekológiu, zmenám a adaptáciI hospodárstva globalne.. To by mna zaujimalo, lebo nič nie je len ciernobiele. A tam, kde veci zaniknú, vzniknu nove. Ak by sa aj vsetci ludia stali veganmi, co sa nikdy nestane a nie je to ani cielom veganstva, tak by to bolo len a len postupne, trvalo by to niekolko dalsich 10roci, aj zrušenie otroctva ci Presadenie prav zien trvali dlhe roky, kym nastala zmena, samozrejme nie vsade.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.