Iba 1% ľudí je „obojrukých“, čo znamená, že dokážu písať, kresliť a robiť čokoľvek iné oboma rukami rovnako. A je úplne bežné, že sa rodičia trochu obávajú, keď si všimnú, že ich dieťa nie je ľavákom ani pravákom. To však neznamená nič zlé, ale veľa to hovorí o vašom dieťati. Čo presne sa dozviete v článku.

Ich nálady môžu byť kolísavejšie

Ich nálady sa dokážu meniť veľmi rýchlo. Táto myšlienka bola potvrdená počas experimentu uskutočneného skupinou vedcov. V ňom boli „obojrukí“ ľudia a praváci požiadaní, aby pri počúvaní klasickej hudby mysleli na smutné, šťastné alebo znepokojujúce myšlienky. Ako ukazujú výsledky, tak ľudia využívajúci obe ruky sa cítili pred ukončením experimentu inak ako na začiatku.

Vidia veci inak

Výskum ukázal, že môžu vidieť veci inak v dôsledku synestézie. Je to stav, ktorý spôsobuje, že ľudia majú vzájomne prepojené zmysly. To znamená, že keď niečo prečítajú, môžu si pritom predstaviť niečo vizuálne alebo cítiť dotyk na koži. Je to ako keby jeden zmysel spustil ďalší. 

Sú dobré v umení, hudbe a športe

Deti, ktoré sa narodia s takouto schopnosťou bývajú lepšie v športe, umení aj v hudobnom umení. Je preto veľmi dôležité rozvíjať ich zručnosti. Aj medzi slávnymi ľuďmi sú takí, ktorí sa môžu pochváliť obojručnou danosťou, sú nimi napr.: Lewis Carroll, Tom Cruise, Charlie Chaplin, Leonardo da Vinci či Nikola Tesla.

Ľahšie ich rozptýliť

Podľa štúdie majú takéto deti vyššie riziko vzniku ADHD a majú väčšie ťažkosti so sústredením. Je preto dôležité venovať pozornosť detským aktivitám, aby im bola poskytnutá podpora už v mladom veku. Pomôže to vášmu dieťaťu dosiahnuť lepšie výsledky v rôznych aspektoch života.

Môžu sa učiť rýchlejšie

Výskum tiež dokazuje to, že sa tieto deti dokážu učiť rýchlejšie a sú univerzálnejšie, otvorenejšie a efektívnejšie ako iné deti. Deje sa tak preto, že ich mozgy nemajú dominantnú jednu stranu mozgu, na rozdiel od mozgov iných detí.

Mať takéto dieťa nie je nič zlé. Sú to zväčša nadané deti, no na druhej strane je pravdou, že v niektorých aspektoch života im skrátka musíte venovať svoj čas a pokúsiť sa zabrániť negatívam, ktoré so sebou môže táto danosť priniesť.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.