Cordyceps je rod húb kam patrí asi 600 rôznych druhov. Sú to endoparaziti alebo paraziti zvyčajne na larvách múch alebo iných článkonožcov. Vyskytujú sa celosvetovo avšak najviac ich pochádza z Ázie. Presnejšie Nepálu, Číny, Japonska, Butánu, Thajska, Vietnamu a Kórey.

Spôsob akým napadajú svojho hostiteľa je dosť krutý. Nahradia jeho tkanivo a vyklíčia aj mimo jeho telo. Vyklíčia dlhé a štíhle stonky.

Pozostatky hmyzu a húb sa ručne zbierajú, sušia a používajú v tradičnej čínskej medicíne po dlhé storočia na liečbu únavy, chorôb, chorôb obličiek a dokonca aj nízkej chuti na sex.

Doplnky stravy a rôzne výrobky sú čím ďalej tým viac obľúbené kvôli mnohým údajným prospešným zdravotným  vlastnostiam. Z množstva objavených druhov Cordyceps sa stali dva stredobodom diania výskumu zdravia. A to Cordyceps sinensis a Cordyceps militaris.

Zatiaľ ešte stále je väčšina výskumu dosť obmedzená na štúdie na zvieratách alebo v laboratóriu. Takže zatiaľ zdravotný odborníci nevedia z určitosťou vyvodiť závery o ich účinkoch na ľuďoch.

Predstavujú sľubné prínosy pre zdravie. Preto si v článku rozoberieme niekoľko potenciálnych účinkov cordycepsu založených na vede.

cordyceps

Cordyceps na cvičenie

Cordyceps údajne zvyšuje v tele produkciu molekuly ATP. ATP teda v preklade adenozíntrifosfátu. Kúzelnej molekuly nevyhnutnej pre dodávanie energie do našej ťažko vydrenej svalovej hmoty. Týmto spôsobom sa môže zlepšiť spôsob, akým ľudský organizmus používa kyslík, najmä v dobe cvičenia.

Dokonca sa testoval aj na cvičebnú kapacitu u 30 zdravých starších dospelých (rozumej ani nie čerstvý tridsiatnik ale ani nie úplný dôchodca). Používajúcich stacionárny bicykel. Dostávali buď 3 g syntetického kmeňa Cordyceps známeho aj pod označením CS-4 denne, alebo placebo v priebehu 6 týždňov. Na konci výskumu sa VO2 max zvýšila o 7 % u účastníkov užívajúcich cordycerps.

Protistarnúce účinky

Starší ľudia používajú hubu na zníženie únavy a posilnenie sily a chuti na sex. Je domnienka, že obsah antioxidantov môže vysvetliť potenciál proti starnutiu. Niekoľko štúdií zistilo, že cordyceps huba zvyšuje u starších myší hladinu antioxidantov a pomáha zlepšovať pamäť a sexuálne funkcie. Iný výskum sa zaoberal ovocnými muškami. Pričom preukázal predĺženie ich života. Tým podporil dohady o jej prospechu na prejavy starnutia. Avšak ešte nie je známe aký by top malo účinok na ľudí.

Je cordyceps vhodný na rakovinu?

Vedci predpokladajú, že huby môžu mať protinádorové účinky. Štúdie prebiehajúce v skúmavkách dokázali, že inhibovali rast mnohých typov rakovinných buniek, vrátane rakoviny pľúc, hrubého čreva, kože a pečene. Výskum na myšiach zasa dokázal protinádorové účinky na lymfóm, melanóm a rakovinu pľúc.

Cordyceps môže tiež zvrátiť vedľajšie účinky spojené s mnohými formami terapie rakoviny. Jedným z nich je leukopénia. Teda stav pri ktorom klesá množstvo bielych krviniek – znižuje sa obranyschopnosť organizmu a zvyšuje riziko infekcie.

cordyceps čaj

Cordyceps na curkovku

Cordyceps obsahuje špeciálny druh sacharidu, ktorý môže pomôcť pri liečbe cukrovky. Dokáže totiž udržiavať hladinu cukru v krvi v zdravom rozmedzí napodobňovaním účinku inzulínu. Dokonca niektoré výskumy na myšiach trpiacich cukrovkou dokázali, že znižuje hladinu cukru v krvi. Predpokladá sa aj jeho pomoc pri ochrane obličiek pred ochorením. Čo je bežný jav pri cukrovke.

V rešerši 22 štúdií zahrňujúcich 1746 ľudí s chronickým ochorením obličiek sa u tých, ktorí užívali doplnky Cordyceps, zlepšila funkcia obličiek.

Avšak výsledky nie sú presvedčivé. Keďže veľa štúdií malo nízku kvalitu. Preto nie je možné súdiť účinky Cordyceps na ochoprenia obličiek.

Účinky cordycepsu na srdce

Prínosy húb sú stále zreteľnejšie podľa výskumov účinkov. Cordyceps je v Číne dokonca schválený na liečbu arytmie (teda stav kedy srdce bije buď nepravidelne, rýchlo alebo naopak pomaly).

Výskumy zistili, že významne vie pomáhať s poruchami srdca u potkanov s chronicky chorými obličkami. Predpokladá sa, že poranenia srdca spôsobené chronickým ochorením obličiek zvyšujú riziko srdcového zlyhania. Zníženie týchto poranení môže mať za následok vyhnutiu sa srdečnému zlyhaniu. Priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu. Štúdia na zvieratách ukázala na zníženie hladiny LDL cholesterolu vo väčších tepnách. Taktiež sa ukazuje zníženie triglyceridov u myší. Triglyceridy sú tuky v krvi. Ich vysoká hladina nie je prospešná pre naše zdravie, keďže vedie k zvýšeniu rizika vzniku srdcových chorôb.

Avšak ešte neexistuje dosť dôkazov na preukázanie priaznivého vplyvu na zdravie srdca u človeka.

čínska huba

Protizápalové vlastnosti

Údajne pomáha bojovať proti zápalov v organizme. Výskum preukázal, že vystavenie ľudských buniek účinku Cordycerps sú potlačené. Platilo to najmä pre proteíny, ktoré zvyšujú zápal v tele. Preto je domnienka, že môže slúžiť ako účinný protizápalový doplnok alebo liek.

Dokázalo sa zníženie zápalového procesu v dýchacích cestách myší, čo z neho robí potencionálnu liečbu astmy. Pri lokálnom použití na myšiach bol zistený zmenšený zápal kože. Potencionálne vlastnosti huby bojujúcej proti zápalom musia byť na ľuďoch viac pozorované.

Vedľajšie účinky

Žiaden výskum nebol zatiaľ zameraný na bezpečnosť užívania u ľudí. Avšak dlhá tradícia užívania v čínskej medicíne naznačuje jeho netoxickosť.

sušený cordyceps

Slovo na záver

Účinky húb cordyceps sú sľubné, bohužiaľ ešte existuje len veľmi málo výskumov potvrdzujúcich účinky na ľuďoch. Preto sú potrebné mnohé ďalšie na potvrdenie predpokladaných vlastností.

Výskumy na zvieratách naznačujú jeho potenciál na viacerých frontách. Od zlepšenia zdravia srdca, v boji proti zápalom, cukrovke až po starnutie. Avšak veľa ich nie je kvalitných a nie je možné ich rozšíriť na ľudí. Tie ktoré existujú potvrdzujú lepší fyzický výkon.

Neexistuje presné dávkovanie, ktoré by mali ľudia užívať. V prípade, že sa rozhodnete užívať doplnky s hubou Cordyceps, uistite sa, že boli testované treťou stranou na kvalitu a čistotu.

 

 

 

 

Zdroje

https://www.healthline.com/nutrition/cordyceps-benefits

https://en.wikipedia.org/wiki/Cordyceps

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.