Ďalší prelomový vynález v oblasti veternej energie

764

Mladí šikovní študenti prišli s výborným vynálezom. Tisíce obyvateľov bytov môžu čoskoro vďaka tomuto vzrušujúcemu zariadeniu využívať rovnaké ekologické výhody, ako majitelia rodinných domov. Nová veterná turbína dokáže generovať energiu v mestskom prostredí z vetra, ktorý bude fúkať akýmkoľvek smerom. 

Photo by youtube

Typické veterné turbíny sú totiž schopné využívať iba vietor, ktorý fúka horizontálne. V komplexnom mestskom prostredí, kde budovy rušia prúdenie vzduchu, je ale oveľa väčšia pravdepodobnosť, že vietor bude fúkať všelijakým smerom. Toto je dôvod, prečo je turbína s názvom „O-Wind“ vyrábaná tak, aby mohla stále zachytiť akékoľvek bočné mestské vetry a zodpovedajúcim spôsobom sa točiť. Turbína je napojená na generátor, ktorý bude vyrábať elektrinu.

Malý dizajn O-Wind umožňuje jednoduché pripojenie na balkóny na bytoch a poskytne nájomníkom ľahký prístup k zelenej energii. Mohlo by to tiež priniesť úžitok ľuďom aj v iných typoch obytných miest, ako napr. na lodi a podobne.

Tvorcovia turbíny – 36-ročný Nicolas Orellana a 24-ročný Yaseen Noorani získali vo Veľkej Británii prestížnu cenu Jamesa Dysona. To znamená, že ich vynález sa ďalej zúčastní aj medzinárodnej súťaže. Hlavná cena je stanovená na 39 000 dolárov.

„Dúfame, že O-Wind turbína zlepší použiteľnosť a cenovú dostupnosť pre ľudí na celom svete. Mestá sú dostatočne veterné na to, aby práve takto získavali energiu. No v súčasnosti ešte stále nečerpáme tento zdroj, “ povedala jeden z tvorcov, Nicolas. „Naša viera spočíva v tom, že keď sa uľahčí vytváranie zelenej energie, ľudia budú zohrávať oveľa väčšiu a zároveň sami výraznejšie „priložia ruku k dielu“ pri zachovaní našej planéty. To, že sme získali cenu Jamesa Dysona potvrdzuje našu koncepciu a uľahčí nám to získanie investorov, ktorý nám veľmi pomôžu.“

Obaja vynálezcovia sú študentmi na Lancasterskej univerzite a majú v pláne využiť zariadenia školy na ďalší rozvoj O-Wind. Veterná energia v súčasnosti generuje približne 4% svetovej elektrickej energie, aj keď v skutočnosti by mohla produkovať viac ako 40-násobok spotreby elektrickej energie – a vynálezcovia dúfajú, že táto turbína môže pomôcť k dosiahnutiu tohto cieľa.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre