Koronavírus už netrápi len ľudí, ale aj zvieratá. V Dánsku museli kvôli nemu zabiť až sedemnásť miliónov noriek. Zistilo sa, že sa u nich tento vírus rozšíril. Podľa zdravotníkov zvieratá vykazujú zníženú citlivosť na protilátky COVID, čo znamená, že ak by sa niekto nakazil vírusom od zvieraťa, očkovanie by nemuselo byť také účinné. Dánska premiérka Mette Frederiksenová podľa agentúry Reuters uviedla: „Zmutovaný vírus v norkách môže predstavovať riziko pre účinnosť budúcej vakcíny.“

Foto od Wikimedia

Máme a cítime veľkú zodpovednosť voči vlastnému obyvateľstvu, ale s mutáciou, ktorú sa teraz podarilo odhaliť, máme ešte väčšiu zodpovednosť aj za zvyšok sveta,“ dodala premiérka. Minister zdravotníctva zas uviedol, že asi 50% zo 783 infikovaných ľudí v severnom Dánsku, kde sídli veľa fariem s norkami, bolo infikovaných vírusom v dôsledku toho, že sa nachádzajú v tesnej blízkosti fariem. Úrady údajne zaregistrovali päť nových kmeňov COVID na norkových farmách a 12 u ľudí. Dánsko je najväčším svetovým producentom kožiek z noriek. V krajine sa ich chová približne až 17 miliónov.

Napriek obavám predsedu vlády, riaditeľ University College London Genetics Institute a profesor biológie výpočtových systémov, Francois Balloux, vysvetlil, že existuje veľa kmeňov COVID. „Čo sa týka SARS-CoV-2, tak neustále vznikajú tisíce nových mutácií. Skutočnosť, že u noriek bolo pozorovaných niekoľko mutácii predpokladám, že u ľudí sa kmene výrazne nezmenia. Ak by bolo prospešné, aby vírus infikoval svojho ľudského hostiteľa stále s novou mutáciou, bol by ten výskyt už veľmi vysoký.“ Dodal, že väčšina mäsožravcov je na vírus náchylná, a to vrátane domácich mačiek a psov.

 

Zdroj

 

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.