Víťazstvo v cca tridsaťročnej súdnej bitke poskytuje obrovskú úľavu určitej časti amazonského dažďového pralesa a tiež domorodým obyvateľom oblasti, ktorí patria do kmeňa zvaného Ashaninka. Jednalo sa o súdny spor týkajúci sa nezákonnej ťažby, ktorý začal ešte v 90. rokoch. Nakoniec sa skončil len nedávno a víťazne zo sporu vyšli domorodí obyvatelia, ktorí navyše dostanú kompenzáciu vo výške 3 miliónov dolárov.

amazon rainforest fotografia
Foto od Anna & Michal

Lesnícke spoločnosti a ich právne tímy museli nakoniec uznať obrovský význam obyvateľov kmeňa ako strážcov lesa, ktorí chránili životné prostredie veľmi horlivo. Francisco Piyãko, jeden z vedúcich predstaviteľov kmeňa Ashaninka, povedal: „Tieto zdroje prichádzajú na posilnenie existujúcich akcií, na zabezpečenie udržateľnosti pre našich ľudí, krajinu. Peniaze nám pomôžu pokračovať vo vykonávaní širšieho projektu ochrany životného prostredia a udržiavania našich spôsobov života.Peniaze, ktoré si kmeň vysúdil im budú vyplácané postupne po dobu 5 rokov a budú využité najmä na projekty zalesňovania.

Generálny prokurátor Augusto Aras je presvedčený, že tento prípad by mohol predstavovať veľký zlom v súdnych sporoch v oblasti životného prostredia a domorodého obyvateľstva.
„To, ako to nakoniec dopadlo, bolo v súlade s ústavou, pričom sme pochopili, že pôvodní obyvatelia majú posvätné práva zaručené Magnou Cartou. Máte právo na dôstojný život, na výber vlastného osudu, na účasť na politických rozhodnutiach, pokiaľ ide o izolované komunity,“ povedal prokurátor.

Ešte začiatkom roka 1980 začali lesnícke spoločnosti využívať zrelé cédrové a mahagónové stromy pre európsky trh, kde boli využívané na výrobu nábytku v domácej rezervácii Kampa do Rio Amônia. „Tento prípad jasne ukazuje ako to už prebehlo v stovkách tisíc prípadov masívnych zločinov vykonaných na životnom prostredí Brazílie,“ vyhlásil Antonio Rodrigo, zástupca kmeňa Ashaninka.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.