Vedci varujú, že do 80 rokov môžu ľadové medvede nadobro vyhynúť, ak nepodnikneme zásadné kroky v oblasti klímy. Ľady v Arktíde sa od konca 70-tych rokov každých 10 rokov zmenšujú o približne 13%. Problémom je to najmä pre ľadové medvede, ale aj tulene či mrožov, keďže sa im doslova topí domov.

polar bear fotografia
Foto od Barni1

Keďže sa ľad topí, tak medvede sú nútené prechádzať väčšie vzdialenosti, aby našli potravu pre svoje mláďatá i seba. Peter Molnar z torontskej univerzity v kanadskom Ontáriu povedal, že ľadové medvede sú typickým príkladom zvierat bojujúcich za zmenu podnebia a dodal, že už sedia na špičke sveta, teda ak sa ľad stráca, tak naozaj nemajú kam ísť. V novej štúdii uverejnenej v publikácii Nature Climate Change odhadli vedci vývoj medveďov v nasledujúcich desaťročiach, pričom skúmali vplyv klesajúceho ľadu na ich schopnosť prežiť.

Steven Amstrup, vedecký pracovník Polar Bears International, ktorý sa tiež zapojil do štúdie, vysvetlil: „Najprv stratíme mláďatá, ktoré nebudú schopné prežiť, pretože sa narodia a samice nebudú mať dostatok telesného tuku, aby mohli produkovať mlieko. Každý z nás vie, že bez jedla nedokážeme fungovať dlho, čo je biologická realita pre všetky druhy.“ Táto nová štúdia predpokladá, že ak sa nič významné nezmení, tak približne v roku 2100 vyhynú takmer všetky populácie ľadových medveďov. Je pravdepodobné, že niekoľko populácií zmizne aj v prípade mierneho pokroku v znižovaní skleníkových plynov.

polar bear fotografia
Foto od skeeze

„Trajektória, na ktorej sa práve nachádzame, nie je dobrá, ale ak spoločnosť začne konať, máme čas zachrániť ľadových medveďov,“ dodal Steven.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.