Brazília súhlasila s výstavbou diaľnice, ktorá má viesť priamo cez srdce pralesa. Tento krok je však mnohými ľuďmi považovaný za katastrofu, čo sa týka zdravia pralesa a rovnako aj domorodých obyvateľov. 28. júla vydal Brazílsky inštitút pre životné prostredie a obnoviteľné prírodné zdroje (IBAMA) predbežnú licenciu, ktorá povoľuje začať s rekonštrukciou dôležitej časti cesty medzi Manaus a Porto Velho. Ide o časť BR-319 dlhú 405 kilometrov.

Anna & Michal/Flickr

BR-319 bola otvorená v roku 1973, veľmi rýchlo však podľahla prostrediu pralesa a v druhej polovici 80. rokov už bola neprejazdná. Od roku 2015 je v suchej sezóne čiastočne prejazdná, stále však nie je jednoduché cez ňu prejsť.

Nile/Pixabax

Výstavba novej cesty by mohla byť pre prales zdrvujúca. Nielenže to ovplyvní život tamojšej fauny, aj v oblasti ťažobného priemyslu dôjde k prelomu, keďže cesta povedie aj do dnes neprístupných oblastí. To spôsobí ešte väčšie odlesňovanie a okrem toho negatívne ovplyvní aj domorodých obyvateľov.

rosinakaiser/Pixabay

Philip Fearnside z Národného inštitútu pre výskum v Amazónii napísal, že tento krok bude “sociálna, ekonomická a ekologická katastrofa”.

blackend464/Pixabay

Navrhovatelia plánu argumentujú, že výstavba prinesie peniaze a možnosti pre ľudí z oblastí Beruri, Borba, Tapauá, Canutama, Manicoré a Humaitá. Fearnside však argumentuje, že tento projekt okrem lepšej infraštruktúry nič dobré neprinesie.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.