15-ročná Martina Baker trpí stavom nazývaným syndróm aktivácie mastných buniek. Je alergická na takmer všetko, a to vrátane tepla, vody, čistiacich prostriedkov, parfumov či kolínskej vody. Kvôli tejto chorobe je neustále vystavovaná nebezpečenstvu. Dokonca aj jeden nádych kuchynských olejov alebo bielidla by jej mohlo spôsobiť anafylaktický šok a v prípade, že by nedostala okamžitú lekársku starostlivosť by mohla zomrieť.

Foto od youtube

Dnes má však jedného pomocníka, ktorý je nenahraditeľný. Martina získala špeciálne vyškolenú fenku menom Caiomhe. Tá ju totiž upozorňuje na možné nebezpečenstvo ešte skôr, ako sa objaví. Vďaka nej sa dokázala aj po rokoch vrátiť k desiatkam normálnych aktivít. „Caiomhe zmenila môj život. Cítim sa s ňou oveľa bezpečnejšie a som schopná znovu viesť normálny spoločenský život,“ povedala Martina.

Foto od youtube

Ako sama tvrdí, kvôli tejto chorobe prišla o mnoho priateľov. A nebolo to pre ňu vôbec ľahké. Ešte pre dvoma rokmi bola úplne zdravá tínedžerka. Zo dňa na deň sa však všetko zmenilo. „Nikdy som nebola na nič alergická, až som sa jedného dňa prebudila so žihľavkami po celom tele. Musela som ísť do nemocnice, pretože som mala anafylaktickú reakciu. Moje hrdlo začalo veľmi rýchlo opúchať.“

Do dnešného dňa nevedia, čo tieto príznaky vyvolalo. Po celé mesiace ani lekári netušili o čo ide. Martina bola nútená vynechávať školu a zostať doma v uzatvorenej miestnosti, aby tak predišla anafylaktickým šokom. Chodili od špecialistovi k špecialistovi až napokon našli skvelú imunologičku v Massachusetts, ktorá jej určila správnu diagnózu.

Foto od youtube

Fenku, ktorá jej teraz pomáha, trénoval jeden z mála ľudí na svete, ktorý trénuje psy špeciálne pre túto diagnózu. „Psí nos je asi 100 000-krát lepší ako ľudský a takmer každý biochemický proces v našom tele je indikovaný zmenou vône,“ povedal Robinson, ktorý prevádzkuje vlastnú službu pre psov s názvom Access to Service Corp. Caiomhe je vycvičená veľmi špeciálne a dokáže vycítiť, že by mohlo dôjsť k zlej reakcii Martiny na pachy ešte predtým, ako si to ktokoľvek uvedomí. Dievčina často nosí masku a celá rodina musí byť neustále na pozore. Jej matka nepoužíva čistiace prostriedky a pokúša sa variť bez výraznejších pachov.

Foto od youtube

Napriek týmto ťažkostiam sa život Martiny vďaka tejto úžasnej fenke radikálne zmenil. „Mám pocit, že Caiomhe sa narodila preto, aby sa stala strážnym anjelom mojej dcéry.“

Foto od youtube

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.