Dinka – Africký kmeň zo Sudánu, ktorý žije životným štýlom, aký si my už ani nevieme predstaviť

4991

Fotografky Carol Beckwith a Angela Fisher strávili viac ako 30 rokov fotografovaním kmeňa Dinka, ich obradov a rituálov. Tieto mimoriadne fotografie rozprávajú príbeh o každodennom živote tohto kmeňa. Podľa autoriek vznikli fotografie s cieľom zachovať posvätné kmeňové ceremónie a africké kultúrne tradície, ktoré sú príliš zraniteľné voči trendom modernity.

Dinka je kmeň ľudí, ktorí žijú v savane najmä v južnom Sudáne. Názov „Dinka“ bol vymyslený cudzincami a doteraz nikto nevie o pôvode slova. Ľudia z kmeňu Dinka sa medzi sebou nazývajú Muonjang alebo Jieng. Len vzdelaná menšina kmeňa vie, že sú označovaní ako Dinka.

dinka1
BoredPanda

V súčasnosti je populácia kmeňa približne tri milióny, pričom je rozdelená do množstva nezávislých skupín od 1 000 do 30 000 osôb. Skupiny zostávajú zjednotené spoločnými tradíciami, náboženstvom a obradmi. Životný štýl obyvateľov Dinky sa mení podľa sezóny – počas obdobia dažďov žijú ľudia Dinka v osadách v savane kde pestujú obilné plodiny, ako je proso, zatiaľ čo v suchom období ženú dobytok pozdĺž riek.

Silný dôraz sa kladie na sebakontrolu, rešpekt voči druhým a dodržiavanie základných pravidiel kmeňa. Najvýraznejším je ich vzťah k dobytku, o ktorom majú množstvo piesní a mýtov. Keď muži prechádzajú pubertou, prestanú používať svoje rodné mená a namiesto toho prijímajú mená, ktoré sú odvodené od vlastností ich obľúbeného dobytka. Človek môže byť potom známy aj ako Acinbaai (ten, ktorý nikdy neopúšťa svoje stádo).

Za stvoriteľa všetkého života a smrti je považovaný boh Nhial. Akékoľvek aj menšie prejavy stvoriteľovej moci si kmeň Dinka ctí rituálnymi obeťami. Rituály sa vykonávajú pri narodení, úmrtiach, liečbe chorôb a v čase krízy. Veria, že bohovia a dobrí duchovia dokážu zvýšiť produktivitu pôdy, hojnosť dobytku a poskytnúť všetkým bezpečnosť.

dinka4
BoredPanda

Oslavy, liečivé ceremoniály, zábava, tanec a spev sú súčasťou expresívnej kultúry, pre ktorú je Dinka známa. Živočíšne obety sú dôležité rituály a konajú sa v určených časoch roka,napríklad  na začiatku obdobia dažďov, pri požehnaní úrody a pri oslavách na konci roka. Pri týchto obetách sa duchovní vodcovia modlia za primerané dažde, dobytok, ľudské zdravie a mier. Pohreby duchovných vodcov sú sprevádzané oslavou, tancom a falošnými súbojmi. V minulosti , keď duchovní vodcovia cítili svoj koniec, boli zaživa upálení. Táto praktika sa však dnes už bežne nevyskytuje.

V manželstve prevláda polygamia. Tradične je manželstvo cieľom každého a rodina sa považuje za konečné naplnenie života. Minimálny vek pre svadbu je 17 rokov u ženy a 20 u muža. Muž sa však nemusí oženiť do tridsiatky, nakoľko sa vyžaduje aby vlastnil určité množstvo dobytka. Muži si väčšinou vyberú nevesty a potom vytvárajú piesne, v ktorých ich chvália a naliehajú na svojich blízkych, aby ich podporovali. Keď je muž považovaný za spôsobilého na manželstvo, jeho rodina mu pomôže rozhodnúť sa pre nevestu. Keď sa dosiahne dohoda o neveste, rodiny spoločne diskutujú o počte hovädzieho dobytka, ktorým treba „zaplatiť“ za nevestu.

dinka14
BoredPanda
dinka13
BoredPanda

 

dinka12
BoredPanda
dinka11
BoredPanda
dinka10
BoredPanda
dinka9
BoredPanda
dinka8
BoredPanda

 

dinka7
BoredPanda
dinka6
BoredPanda
dinka5
BoredPanda
dinka3
BoredPanda

 

dinka2
BoredPanda

 

zdroje: BoredPandacarolbeckwith-angelafisher.com

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre