Čo to je Diosmín?  Ide o flavonoid najčastejšie sa vyskytujúci v citrusových plodoch. Flavonoidy sú rastlinné zlúčeniny, ktoré majú antioxidačné vlastnosti a chránia telo pred zápalmi a nestabilnými molekulami známymi pod pojmom – voľné radikály.

Kde v prírode sa nachádza? Pokiaľ poznáte figovník, tak práve z tejto rastliny sa prvýkrát izoloval, čo bolo v roku 1925. Ale až od roku 1969 sa začal flavonoid používať na liečbu rôznych zdravotných stavov ako napríklad hemoroidy, kŕčové žily, žilovú nedostatočnosť, vredy a iné problémy s krvným obehom.

Väčšina doplnkov a liekov obsahuje 90 % diosmínu a 10 % hesperidínu. Doplnok stravy je k dispozícií voľnopredajne v USA, Kanade, a niektorých krajinách Európy vrátane Slovenska.

Diosmin

 

Aké má Diosmín účinky?

Najčastejšie sa používa na liečbu porúch ciev. Teda hemoroidy či chronická venózna insuficiencia (CVI). Hemoroidy sa definujú ako opuchnuté žily umiestnené v blízkosti konečníka. Pričom CVI sú opuchnuté zablokované žily na nohách.

Tiež sa môže užívať na liečbu porúch krvných ciev vrátane kŕčových žíl, krvných zrazenín, krvácania do sietnice, venóznych bércových vredov a venóznej stagnácie. Výskum naznačuje, že táto zlúčenina môže zmierňovať zápal v žilách a tým zlepšiť prietok krvi.

krv

Iné využitie

Niektorí ľudia využívajú diosmín na liečenie iných stavov. Napríklad na lymfedém, teda opuch lymfatického systému, ďalej na menšie krvácanie a bolesti panvového dna. Diosmín je známa protizápalová zlúčenina a môže pôsobiť na liečbu niektorých vyššie zmienených problémov. Avšak na rozsiahlejšie odporúčania je potrebný podrobnejší a rozsiahlejší výskum.

Vedľajšie účinky

Diosmín je všeobecne uznávaný doplnok stravy voľne predajný. Vedľajšie účinky sú zriedkavé avšak zahŕňajú niekoľko zdravotných stavov ako bolesti žalúdka, hnačka, bolesti hlavy, závraty, kožné vyrážky, žihľavku, bolesť svalov a pri závažnejších reakciách môže dôjsť ku zmene nepravidelného srdcového tepu.

Ak sa u vás vyskytne pri jeho užívaní doplnku akýkoľvek príznak vedľajších účinkov prestaňte ho ihneď používať a poraďte sa s vašim lekárom alebo lekárnikom. Pri silnej hnačke či zmene srdcového tepu vyhľadajte lekársku pomoc.

hemeroidy

Interakcie s inými liekmi

Diosamin môže reagovať s nasledujúcimi liekmi:

  • Antikoagulanty
  • Antikonvulzíva
  • Antihistaminiká
  • Svalové relaxanty
  • Nesteroidové protizápalové lieky (napríklad Voltaren, Advil)
  • Acetominofén (Tylenol)

Môže inhibovať rôzne pečeňové enzýmy zodpovedné za metabolizáciu vyššie uvedených liekov. To samozrejme môže viesť k tomu, že vaše lieky budú menej pôsobiť efektívne a dokonca až nebezpečné pre tých jedincov, ktorá majú poruchy krvácania, pretože zabraňujú správnemu zrážaniu krvi.

Dokonca môže interagovať s niektorými bylinkovými doplnkami, vrátane senovky gréckej, cesnaku, zázvoru, ginka, ženšenu a kurkumy pretože sa podieľajú na riedení krvi.

Použitie v špecifických poruchách

U ľudí s poruchami krvácania môže stav ešte zhoršovať. Ak trpíte akoukoľvek takouto poruchou vyhnite sa tomuto doplnku, pokiaľ váš lekár neurčí inak. Deti a mladiství by sa mali vyhýbať užívaniu, keďže v týchto vekových skupinách nie je žiadny výskum potvrdzujúci negatíva či pozitíva.

Pokiaľ trpíte stavmi ako cukrovka, srdcové choroby či zápalovým ochorením čriev je nevyhnutné aby ste to pred požívaním konzultovali taktiež s odborníkom (a nemyslím uja Googla).

Tehotenstvo a kojenie

Keďže neexistuje dostatok výskumov, ktoré by potvrdili priaznivé či negatívne účinky v priebehu tehotenstva a kojenia, mali by ste sa diosmínu vyhnúť. Vždy sa raďte s pôrodníkom o možnostiach užívania suplementov tehotenstve.

Uchovávanie doplnku stravy

Uistite sa, že uskladňujete diosmin na chladnom a suchom mieste. Ideálnym miestom je teda lekárnička umiestnená práve na takom mieste. Vždy čítajte štítok a vyhnite sa užívaniu doplnku po expiračnom dátume.

Slovo na záver

Pri výbere doplnku stravy stavte na kvalitu. Pokiaľ máte nejaké chronické alebo iné ťažkosti vždy užívanie konzultujte s lekárom. Uskladňujte diosmin na správnom mieste a vyhnite sa interakcii s inými liekmi alebo doplnkami stravy.

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.