Peter Pan, Dumbo a Kniha džunglí obsahujú rasistické stereotypy, čo si uvedomuje aj samotná spoločnosť Disney. Rozhodli sa preto, že pred začiatkom týchto a iných starších filmov na Disney Plus, sa objaví správa, ktorá hovorí divákom, že nadchádzajúci program zahŕňa negatívne zobrazenia alebo zlé zaobchádzanie s ľuďmi či kultúrou.

Spoločnosť sa ďalej vyjadrila takto: „Tieto stereotypy boli nesprávne vtedy a sú nesprávne aj teraz. Namiesto odstránenia tohto obsahu chceme uznať jeho škodlivý vplyv, poučiť sa z neho a podnietiť konverzáciu, aby sme spoločne vytvorili inkluzívnejšiu budúcnosť.“ Táto správa sa tiež objavuje pred začiatkom filmov Aladin, Lady and The Tramp, The Aristocats a Swiss Family Robinson. Disney prvýkrát v histórii predstavilo niečo také minulý rok v novembri.

Disney v piatok na svojej webovej stránke uviedla, že mačka Shun Gon v rozprávke The Aristocats bola rasistickou karikatúrou obyvateľov východnej Ázie, poukazujúc na prehnané stereotypné vlastnosti, ako sú šikmé oči. Dumbo zas obsahuje odkazy na rasistické predstavenia potulných spevákov a postava sa navyše delí o svoje meno so zákonmi Jima Crowa, ktoré v USA presadzujú rasovú segregáciu. Peter Pan vykresľuje pôvodných obyvateľov stereotypným spôsobom, ktorý neodráža ich rozmanitosť ani autentické kultúrne tradície.

V počine Swiss Family Robinson si niektorí piráti zafarbili tváre, hovoria nezrozumiteľným jazykom a sú oblečení prehnaným a nepresným spôsobom. Predstavuje to jedinečné a rasistické zastúpenie ázijských a blízkovýchodných národov. Vo viacerých rozprávkach sa nájdu podobné stereotypy, s ktorými spoločnosť nesúhlasí.

„Niektoré komunity boli úplne vymazané alebo zabudnuté“ – píše Disney

Disney uviedlo, že svoju tvorbu preberá so skupinou nezávislých odborníkov, ktorí sa zasadzujú za lepšie mediálne vykreslenie nedostatočne zastúpených skupín, ako sú ženy, ľudia inej farby pleti, zdravotne postihnuté osoby či komunita LGBTI. „Akú správu posielame malým deťom v najzraniteľnejšom veku, ak sú postavy jednorozmerné, stereotypné, postavené na vedľajšiu koľaj alebo jednoducho neexistujú?“ pýtala sa obhajkyňa rodovej rovnosti Geena Davis v sprievodnom videu spoločnosti Disney.

Nemôžeme zmeniť minulosť, ale môžeme ju uznať, poučiť sa z nej a spoločne postupovať vpred, aby sme vytvorili zajtrajšok, o ktorom dnes môžeme len snívať,“ dodala spoločnosť Disney. Ďalej ešte vyjadrila želanie s tým, že dúfa v otvorený dialóg o histórii, ktorá sa dotýka všetkých nás. Zároveň sa zaviazala k autentickému zastupovaniu spoločenstiev.

 

 

 

Zdroj

Foto: Pixabay

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.